رسانه جدید

هنری علمی فرهنگی اجتماعی ورزشی سلامت

دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: كراك بيشترين ماده اعتياد آور مصرفي در بين جوانان تهراني است و بعد از آن شيشه رتبه دوم را دارد و اين موضوع بايد علت‌يابي شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس مصطفي محمدنجار در مراسم هشتمين جشنواره معرفي آثار برتر مكتوب در زمينه مبارزه با مواد مخدر و سوء مصرف آن كه صبح امروز در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، اظهار داشت: پرداختن به موضوع مواد مخدر كه پديده‌اي پيچيده و چند وجهي است استراتژي متوازن مي‌خواهد و تدوين اين استراتژي كار پژوهشي عميقي را مي‌طلبد.

وي با بيان اينكه بايد به دنبال نقشه راه جامعي باشيم افزود: نگاه به مواد مخدر بايد كاملاً علمي باشد. راهبردهاي ستاد مبارزه با مواد مخدر، نوع نگاه، مبتني بر علم است چرا كه بايد منابع كشور به طور بهينه مصرف شود.

محمدنجار ادامه داد: در اين راه مي‌توان از تجربيات ساير كشورها استفاده كرد همچنين مي‌توان تجربيات ايران را به ساير كشورها انتقال داد. اين در حالي است كه در گذشته فعاليت مبارزه‌اي با مواد مخدر بيشتر مقابله محور بوده است اما در روند كنوني رويكرد، علمي و دانش محور است.

دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان كرد: گردش مالي مواد مخدر و پولشويي و زيان‌هاي اقتصادي حاصل از آن و همچنين راهكارهاي مافياي مواد مخدر براي ترانزيت عرضه مواد از جمله مواردي است كه پشت صحنه اعتياد را تشكيل مي‌دهد و البته برخي نقاط آن حلقه مفقوده مانده است.

وي اضافه كرد: در حال حاضر اردوگاه‌هاي جديدي در زمينه مواد مخدر در حال راه‌اندازي است كه معتاد طي دوره‌اي در آنجا سم‌زدايي، كار روانشناسي و بازتواني و بازپروري دريافت مي‌كند.

محمدنجار تصريح كرد: زماني بايد به معتادان خياباني توجه مي‌شد كه شد اما اينكه چرا به نتيجه نرسيد جاي سؤال است و بايد بررسي‌هاي علمي در اين زمينه انجام شود.

وي ادامه داد: تدوين خط سير و نقشه راه تحقيقات در زمينه سوء مصرف مواد مخدر، ترغيب و ترويج پژوهش در اين زمينه و پيگيري براي ايجاد مقاطع تحصيلي اعتياد مانند دكتراي تخصصي اعتياد از مهمترين برنامه‌هاي بخش پژوهش ستاد است.

محمدنجار اضافه كرد: متأسفانه بودجه تحقيقات در زمينه مواد مخدر ناچيز است كه بايد افزايش يابد. در همين زمينه 12 پروژه تحقيقاتي در دستور كار است.

دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر يادآور شد: وزير مبارزه با مواد مخدر افغانستان كه چندي پيش در تهران با من ملاقات داشت اعلام كرد كه گردش مالي مواد مخدر در افغانستان حدود 65 ميليارد دلار است كه از اين ميزان فقط 500 ميليون دلار نصيب كشاورزان و ساير افرادي كه در اين زمينه در افغانستان فعاليت مي‌كنند مي‌شود و به نوعي دهقان افغاني عاملي است كه به فقر و فلاكت افتاده است.

محمدنجار گفت: در بخش درمان بايد دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي تقويت شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم دی 1389ساعت 2:13  توسط آرمین  | 


در اصل کتامین Ketamin یا    Special k ، Cat valium یک داروی بیهوشی است و در مواردی با دوز پایین برای بیماران مبتلا به افسردگی و بیماریهای روانی همانند افسردگی تجویز می شود ولی سود جویان از این ماده محرک یا همون مخدر برای نئشگی یا بهتر بگم مرگ به بازار ارائه کردند . این ماده از سال ۱۹۷۰ برای مصرف پزشکی و دامپزشکی مورد تأئید واقع شد و به‌صورت قانونی به فروش رسید.

۹۰ درصد کتامین که به‌صورت قانونی به فروش می‌رسد برای بیهوش کردن حیوانات به کار می‌رود.

اما متاسفانه اخیرا کتامین مصرف بسیار زیادی در مجالس رقص و کلوب ها میشود . راه‌های مصرف کتامین، روش تزریقی و نیز استنشاق (اسنیف) سریع آن مانند روش استعمال کوکائین است. و از راهای دیگر استفاده این ماده میتوان به روش محلول کردن در نوشیدنیهای الکلی و نوشیدنیهای نیروزا اشاره کرد .  . برخي مصرف كننده ها تجربيات معنوي با آ ن دارند در حالي كه مصرف كننده هاي ديگري تحريك پذيري نا خوشايند ، گيجي ، سر گشنگي و رفتار غير منطقي را تجربه مي كنند اثرات منفي تري دارد در دوز هاي بالاتر ايجاد مي شوند . اثرات دارو تا 12 ساعت  بسته به شيوه و مقدار مصرف دارو متغير است . در حال حاضر در ایران به علت عدم آگاهی فروشنده ها این دارو توسط افراد مصرف کننده از داروخانه های دام پزشکی تهیه و مورد سوء مصرف قرار می گیرد هرچند که در سطح شهر نیز به صورت غیر قانونی و با قیمتی بالاتر به فروش می رسد .

کتامین به شدت سیستم اعصاب مرکزی را ضعیف کرده و استفاده از آن به ميزان 100 ميلي گرم باعث بروز عوارض فيزيكي و رواني مي‌ شود.   اثراتي كه براثر مصرف كتامين بوجود مي‌آيد مشابه اثرات فن سيكليدين بوده و اثرات بينايي مشابه LSD ايجاد مي‌كند. سوء مصرف كنندگان گزارش مي‌كنند كه سوء استفاده اين ماده بهتر از  PCPو LSD است زيرا مدت اثراتش يك ساعت ياكمتر است. ايلوزيون،‌توهم و اختلال در درك زمان و فواصل در اثر مصرف اين ماده ايجاد مي‌گردد. از اثرات اورد دوز یا مصرف بالا کتامین میتوان به تغيير خلق و تغيير برداشت از وضعيت فيزيكي بدن, دليريوم آشكار, احساس انفكاك, احساس غوطه‌ورشدن, روياهاي واضع يا خطاهاي ادراك و بينائي اشاره نمود برای ترک کتامین میتوان به جلسات عمومی رفت و یا با مشغولیتهای سالم ذهنی و ارتباط با دوستان و آشنایان از اثرات کتامین در امان بود . نا گفته نماند که این محصول یعنی کتامین بیشتر به صورت قرص و کپسول و گرد فروخته و مصرف می شود.


+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم دی 1389ساعت 4:16  توسط آرمین  | عضو مركز تحقيقات سلولي و مولكولي اعتياد گفت: «كتامين» از داروهايي است كه در برخي مواد مخدر به كار مي‌رود و مي‌تواند با اثر بر روي سلول‌هاي مغزي مرگ برنامه‌ريزي شده سلول را تشديد كند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، سيد مهدي مهديزاده با اشاره به ماده جديد كتاممين كه در بازار اعتياد وجود دارد، تصريح كرد: كتامين كه مصرف آن بر اساس گزارش سازمان ملل در شرق آسيا افزايش يافته است دارويي است كه براي بيهوشي به كار مي‌رود اما جديداً در برخي مواد مخدر از آن براي ايجاد حالت بي‌حسي غير ارادي استفاده مي‌شود.

وي با بيان اينكه مطالعات نشان مي‌دهد كتامين از داروهايي است كه با دوز بالا مي‌تواند روي سلول‌هاي مغزي فرآيند مرگ برنامه‌ريزي شده سلولي را تشديد كند، تصريح كرد: اين ماده به قسمت‌هاي مختلفي از مغز به ويژه مخچه و كورتك اختلال شديدي وارد مي‌كند كه در درازمدت عوارض جبران‌ناپذيري را ايجاد خواهد كرد.

مهديزاده يادآور شد: اين دارو جزء تركيبات جديد است كه مطالعات به طور مقايسه‌اي با قرص‌هاي اكستازي با اين ماده هنوز انجام نشده است اما از نظر رفتار، فيزيكال و حافظه‌اي سطح تخريب قابل توجهي از سلول‌هاي مغزي را به دنبال دارد.

مهديزاده گفت: متأسفانه بسياري از افرادي كه اين ماده را مصرف مي‌كنند آن را نمي‌شناسند و قيمت آن هم ارزان‌تر از مواد ديگر است.+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم دی 1389ساعت 3:36  توسط آرمین  | 


مدير كل سازمان‌هاي مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: زنان به عنوان شاه‌كليد فروپاشي خانواده‌ها كانون هدف مواد مخدر صنعتي به ويژه شيشه هستند.

محمد صادق فتح‌اللهي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با اشاره به كمپ‌هاي ترك اعتياد مواد مخدر صنعتي اظهار داشت: سياست‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر اين است كه متناسب با تغيير الگوي مصرف بتوان روش‌هاي درماني مصارف جديد را طراحي كند كه البته اين به معناي انفعال نيست كه ما منتظر باشيم مواد جديد وارد بازار شود و براي آنها راه درماني در پيش گيريم. وي تصريح كرد: امروز نگراني در اين زمينه وجود دارد كه در آينده نه چندان دور مصرف شيشه اگرچه به لحاظ كمي مقادير پاييني دارد اما با تغييرات قيمت مواد مخدر در بازار، كاهش كشت ترياك و افزايش قيمت آن بالاتر رود. فتح‌اللهي ادامه داد: با اين وجود سازمان‌هاي مردم نهاد به تدريج بايد خود را براي ترك اين نوع ماده مخدر آماده كنند و به خصوص در شهرهاي بزرگ، مراكز ترك شيشه براي زنان كه هدف عرضه مواد مخدر صنعتي به عنوان شاه‌كليد فروپاشي خانواده‌ها هستند ايجاد كند. وي افزود: فعاليت‌هاي خوبي در اين زمينه انجام شده است و به طور كلي اينكه شيشه غير قابل درمان بود و آثار وحشتناك مصرف آن پشت هر فردي را مي‌لرزاند شكسته شده است. مدير كل سازمان‌هاي مردم نهاد ستاد مبارزه در خصوص قانون مبارزه با مواد مخدر كه به تازگي ابلاغ شده است، گفت: چشم‌انداز قانون براي همه مبارزه‌كنندگان با مواد مخدر اميدواركننده است و اثرات اجتماعي مثبتي خواهد داشت. وي اضافه كرد: در حوزه سازمان‌هاي مواد مخدر همين اثر بس است كه با حكم قضايي، نگهداري معتادان در مراكز نگهداري اعتياد در قانون آمده است و اين مراكز به عنوان بازوي اجرايي اين قانون درآمده‌اند. فتح‌اللهي در پايان گفت: اين موضوع بسيار با اهميت است چرا كه اين ذهنيت كه به سازمان‌هاي مردم نهاد و مراكز ترك اعتياد هميشه با شك و ترديد نگاه مي‌شد از بين خواهد رفت.

به گزارش سلامت نیوز محمد صادق فتح‌اللهي با اشاره به كمپ‌هاي ترك اعتياد مواد مخدر صنعتي اظهار داشت: سياست‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر اين است كه متناسب با تغيير الگوي مصرف بتوان روش‌هاي درماني مصارف جديد را طراحي كند كه البته اين به معناي انفعال نيست كه ما منتظر باشيم مواد جديد وارد بازار شود و براي آنها راه درماني در پيش گيريم.

وي تصريح كرد: امروز نگراني در اين زمينه وجود دارد كه در آينده نه چندان دور مصرف شيشه اگرچه به لحاظ كمي مقادير پاييني دارد اما با تغييرات قيمت مواد مخدر در بازار، كاهش كشت ترياك و افزايش قيمت آن بالاتر رود.

فتح‌اللهي ادامه داد: با اين وجود سازمان‌هاي مردم نهاد به تدريج بايد خود را براي ترك اين نوع ماده مخدر آماده كنند و به خصوص در شهرهاي بزرگ، مراكز ترك شيشه براي زنان كه هدف عرضه مواد مخدر صنعتي به عنوان شاه‌كليد فروپاشي خانواده‌ها هستند ايجاد كند.

وي  در گفت‌وگو با فارس   افزود: فعاليت‌هاي خوبي در اين زمينه انجام شده است و به طور كلي اينكه شيشه غير قابل درمان بود و آثار وحشتناك مصرف آن پشت هر فردي را مي‌لرزاند شكسته شده است.

مدير كل سازمان‌هاي مردم نهاد ستاد مبارزه در خصوص قانون مبارزه با مواد مخدر كه به تازگي ابلاغ شده است، گفت: چشم‌انداز قانون براي همه مبارزه‌كنندگان با مواد مخدر اميدواركننده است و اثرات اجتماعي مثبتي خواهد داشت.

وي اضافه كرد: در حوزه سازمان‌هاي مواد مخدر همين اثر بس است كه با حكم قضايي، نگهداري معتادان در مراكز نگهداري اعتياد در قانون آمده است و اين مراكز به عنوان بازوي اجرايي اين قانون درآمده‌اند.

فتح‌اللهي در پايان گفت: اين موضوع بسيار با اهميت است چرا كه اين ذهنيت كه به سازمان‌هاي مردم نهاد و مراكز ترك اعتياد هميشه با شك و ترديد نگاه مي‌شد از بين خواهد رفت.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم دی 1389ساعت 3:20  توسط آرمین  | 

چاپ تصاويرهشداردهنده تنها براي تشويق افراد سيگاري براي ترك سيگار نيست، بلكه اين اقدام جنبه پيشگيرانه نيز دارد تا جوانان در اين تصاوير ابتدا و انتهاي زندگي خود را در صورت استعمال سيگار ببينند.

سلامت نیوز: دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات گفت:‌ بر اساس پژوهش انجام شده در كلينيك‌هاي ترك سيگار اين جمعيت، 8 درصد سيگاري‌ها به علت ديدن تصاوير هشدار دهنده روي پاكتهاي سيگار به اين مراكز مراجعه كرده‌اند.

دكتر محمدرضا معدني در گفت وگو با (ايسنا)، افزود: چاپ تصاويرهشداردهنده تنها براي تشويق افراد سيگاري براي ترك سيگار نيست، بلكه اين اقدام جنبه پيشگيرانه نيز دارد تا جوانان در اين تصاوير ابتدا و انتهاي زندگي خود را در صورت استعمال سيگار ببينند.

وي درباره ميزان تاثيرگذاري چاپ تصاوير هشدار دهنده روي پاكتهاي سيگار گفت: محمود ابطحي- مدير عامل پيشين شركت دخانيات - و سخنگوي اين شركت اذعان كرده‌ است كه چاپ اين تصاوير باعث در انبار باقي ماندن محصولات آنان شده است البته كشورهاي عقب مانده‌تري مانند پرو و اوروگوئه نيز در زمينه مبارزه با دخانيات اقدامات لازم را كرده و تصاوير هشدار دهنده را روي پاكتهاي سيگار چاپ كرده‌اند چرا كه متوجه شده‌اند در كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه با انجام اين گونه اقدامات10 تا 12 درصد، مصرف دخانيات كاهش پيدا كرده است.

معدني در پايان درباره وضعيت مصرف دخانيات در ماه رمضان اظهار كرد: به وزارت بهداشت پيشنهاد كرديم كه طرح «يك روز روزه سيگار» در آخرين روز ماه شعبان اجرا شود و سيگاري‌ها در اين روز سيگار نكشند. اين پيشنهاد عملي شد تا سيگاري‌ها تاثير نكشيدن اين ماده دخاني را از نظر اقتصادي، سلامت،‌ اجتماعي و فرهنگي مشاهده كنند. البته قصد داريم سال آينده اين كار را با ساز وكار بهتري عملياتي كنيم، به‌گونه‌اي كه هزينه طرح مذكور صرف ساخت مكان‌هايي همانند مدرسه يا درمانگاه شود.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم شهریور 1389ساعت 2:31  توسط آرمین  | نتايج يک پژوهش نشان داد در بين عوامل موثر بر رفتار سيگار کشيدن، دسترسي آسان با 80 درصد و وجود دوستان سيگاري با 20 درصد تاثير از مهم‌ترين عوامل موثر بر سيگار کشيدن در جوانان هستند.


به گزارش سلامت نيوز ، پژوهش حاضر يک مطالعه توصيفي تحليلي است که با هدف عوامل موثر بر رفتار سيگار کشيدن 200 نفر از دانشجويان پسر سيگاري را مورد بررسي قرار داده است.
يافته‌هاي اين پژوهش بر رابطه بين سن و هزينه ماهانه مصرفي فرد با تعداد نخ مصرفي، نگرش با مقطع تحصيلي و تحصيلات والدين، سن شروع سيگار کشيدن با والدين سيگاري، دوستان سيگاري و تعداد نخ مصرفي فرد با ارزاني سيگار دلالت دارد.البته عوامل مختلفي در پايين آمدن سن استعمال دخانيات دخالت دارد.
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم مرداد 1389ساعت 20:3  توسط آرمین  | 

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان اینکه « در ایران افراد با کمی حرف و چانه به راحتی 100 قرص دیازپام از داروخانه دریافت می‌کنند»، تصریح کرد:«مصرف خودسر قرص‌های آرام‌بخش در دراز مدت می‌تواند زمینه‌ساز اعتیاد به مواد مخدر شود.»

دکتر آذرخش مکری در رابطه با افزایش مصرف قرص‌های آرامبخش در جامعه به خبرنگار سامانه خبری «سلامت‌نیوز»، گفت:«مصرف خودسر داروهای آرامبخش از دیر باز در ایران رایج بوده است و مردم ترجیح می‌دهند به جای مراجعه به روانپزشک از دارو استفاده کنند.»

وی افزود:«ترویج  فرهنگ دارو محوری یکی از عوامل  عمده در افزایش مصرف قرص‌های آرامبخش در جامعه به شمار می‌رود که می‌طلبد مسئولان فرهنگ‌سازی گسترده‌ای در این رابطه انجام دهند.»

این روانپزشک نظام توزیع دارو در کشورهای توسعه یافته را کنترل شده و محدود دانست و تصریح کرد:«در تمام کشورهای توسعه یافته دنیا پخش دارو نظام‌مند و کنترل شده است و به بیماران حتی یک قرص آرام بخش بدون نسخه پزشک داده نمی‌شود.»

وی ادامه داد:« متاسفانه در ایران این چنین نیست و بیمار به صورت خودسر به داروخانه مراجعه و با کمی حرف و چانه 100 عدد قرص‌آرام بخش از خانواده دیازپام دریافت می‌کند.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد:« همچنین بسیاری از معتادان به بهانه ترک و کمتر مصرف کردن مواد مخدر خودسر از داروهای آرامبخش استفاده می‌کنند.»

وی افزود:«به طور حتم معتادان به کراک و هرویین، به راحتی بدون نسخه پزشک این داروها را از داروخانه تهیه و مصرف می‌کنند.»

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با اشاره به اثرات مصرف خوسر آرامبخش‌ها در کوتاه مدت گفت:« اثرات مصرف خودسر داروهای آرامبخش بسیار بدتر و شدیدتر از اعتیاد به مواد مخدر است و می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.»

وی ادامه داد:«سستی و ضعف شدید در بدن، تحلیل حافظه و یادگیری، اعتیاد و وابستگی از جمله مضرات مصرف خودسر داروهای آرامبخش در کوتاه مدت است.»

مکری اظهار داشت:«مصرف این داروها در دراز مدت نیز  می‌تواند زمینه‌ساز اعتیاد به مواد مخدر، فراموشی و ابتلا به بیماری‌های شدید روحی باشد و در کل باعث تحلیل مغز و توانایی ذهنی می‌شود.»

وی افزود:«افرادی که داروهای آرامبخش را خودسر مصرف می‌کنند بعد از مدتی داروهای مختلف را با هم ترکیب و مصرف می‌کنند و  در آخر هم به سمت مواد مخدر می‌روند.»

این روانپزشک تصریح کرد:«مردم باید توجه کنند دارو  برطرف‌کننده تمام دردها نیست و می‌تواند مشکلات و اثرات جبران‌ناپذیری برای شخص داشته باشد.»

وی ادامه داد:« از روانپزشکان نیز انتظار می‌رود تجویز دارو را محدود کنند و با گفتگو و روش‌های درمانی دیگر بیمار خود را تسکین دهند.»

مکری خاطر نشان کرد:«همچنین با توزیع محدود دارو و تنها با نسخه روانپزشک می‌توان از افزایش مصرف خودسر داروهای آرامبخش در جامعه جلوگیری کرد.»

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اسفند 1388ساعت 17:18  توسط آرمین  | 

مديركل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور با تاكيد بر اين كه حتي يك بار تجربه مصرف مواد مخدر همچون شيشه و تركيبات ناشي از آمفتامين‌ها تا هفت تا هشت سال در بدن باقي مي‌ماند، گفت: حتي يك‌بار استفاده از اين مواد هم مي‌تواند اعتيادآور باشد و از مردم به ويژه جوانان مي‌خواهيم از كسب اين تجربه اجتناب كنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دكتر فرهاد اقطار در نشست خبري روز يكشنبه با بيان اين مطلب به ارائه آمار عملكرد حدود يك ساله خط ملي اعتياد (09628) كه به صورت رايگان خدمات مشاوره‌اي، درمان و پيشگيري از اعتياد را ارائه مي‌كند، پرداخت.

از اسفند سال گذشته تا پايان بهمن امسال 479 هزار نفر با خط ملي اعتياد تماس گرفتند

تنها 25 درصد تماس گيرندگان را مصرف‌كنندگان تشكيل مي‌دهند

وي با بيان اين كه از اسفند ماه سال گذشته تا پايان بهمن ماه امسال 479 هزار نفر با اين خط تماس گرفته‌اند، تصريح كرد: 80 درصد تماس‌ها موفق بوده كه در اين ميان 68 درصد تماس گيرندگان را زنان و 32 درصد را مردان تشكيل داده‌اند.

به گفته مديركل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور، 86 درصد تماس‌گيرندگان متاهل بوده‌اند و در اين .......................


به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اسفند 1388ساعت 17:1  توسط آرمین  | 

مواد مخدر جديد 10 برابر انواع قديمي آن وابستگي ايجاد مي‌کنند

يک متخصص طب اورژانس گفت: مواد مخدر جديد و شيميايي، 10 برابر انواع سنتي آن، وابستگي ايجاد مي‌کنند ضمن اين که برخلاف انواع مخدرهاي قديمي به علت ايجاد رفتارهاي تهاجمي و ضد اجتماعي براي ساير افراد جامعه نيز خطرساز هستند.

دکتر پيمان حافظي مقدم، متخصص طب اورژانس شاغل در بخش اورژانس بيمارستان حضرت رسول(ص) در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در گذشته حتي کودکان نيز مي‌دانستند که ترياک و هروئين ايجاد وابستگي مي‌کنند اما عاملان فروش مواد مخدر جديد و مدرني چون اکستازي و آمفتامين‌ها اين گونه تبليغ کردند که اين مواد ايجاد وابستگي فيزيکي و روحي نمي‌کنند و تنها در حد يک ماده انرژي زا محسوب مي‌شوند، در حالي که كاملا اشتباه است.

وي در ادامه هشدار داد: سرعت ايجاد وابستگي اين مواد 10 برابر انواع قديمي و سنتي مواد مخدر است.


برخورد با اعتیاد نیازمند جهاد ملی است/ مرگ روزانه 4 معتاد در ایران

یک آسیب شناس اجتماعی گفت: گسترش روز افزون اعتیاد در کشور و تنوع مواد مخدر و تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به مواد روان گردان صنعتی باعث شده سالانه 5 درصد به جمعیت معتادان کشور اضافه شود.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: آمار اضافه شدن جمعیت معتادان در سال نشان دهنده عدم تمرکز سیاستگذاریها ، موازی کاریها و عدم انسجام برنامه ها در پیشگیری از اعتیاد است.

این محقق و استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه روزانه 4 معتاد جان خود را از دست می دهند، تاکید کرد: این آمار یعنی اگر 50 درصد معتادانی که فوت می کنند متاهل باشند ماهیانه 60 زن بیوه شده و اگر برای هر خانواده 2 فرزند در نظر بگیریم 120 کودک بی سرپرست می شوند این آمار درسال نشان دهنده عمق فاجعه اعتیاد وجدی بودن خطر این سونامی خانمان برانداز است.

این اظهارات در حالی از سوی ابهری مطرح می شود که آمارهای متفاوت و گاهاً متناقضی درخصوص جمعیت معتادان کشور از سوی منابع مختلف مطرح می شود.

با این همه اغلب آمارهای ارائه شده از سوی سازمانها و نهادهای مرتبط حاکی از آن است که در ایران جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 200 هزار معتاد وجود دارد.

دکتر ابهری در ادامه  افزود: ما در کشور کمبود بودجه نداریم دولت با اختصاص بودجه ای بیش از 6 تریلیون در سال بودجه لازم را در اختیار سازمانها قرار می دهد. کمرنگ بودن آموزش، عدم توجه به آموزش مهارتهای زندگی در دوران نوجوانی و جوانی و خلاء قانونی در برخورد با تولید و توزیع کنندگان مواد مخدر باعث شده که فروشندگان با وقاحت به کار خود ادامه داده و براساس گزارش دبیر شورای پیشگیری از اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی روزانه 500 جوان به باتلاق شوم اعتیاد کشیده می شوند.

این متخصص علوم رفتاری برخورد با اعتیاد را نیازمند جهاد ملی دانست و گفت: برنامه های پیشگیری، آموزش، مقابله و کنترل و مبارزه با توزیع کنندگان باید به کارادامه داده و اجازه داده نشود تا دشمنان با استفاده ازعوامل داخلی ذخایر ملی ما یعنی جوانان را با خطر اعتیاد مواجه سازند.

این استاد دانشگاه اظهارداشت: نگاهی به آمار قتلها ، سرقتها ، خودکشی های ناشی از اعتیاد به مواد روان گردان در جراید باید برای خانواده ها ، نخبگان و مدیران رسانه های جمعی زنگ خطر را به صدا در آورد.


82 درصد زنان همسر معتاد با اطلاع شوهر مواد مخدر مصرف می کنند

یک پژوهشگر اعتیاد گفت: 82 درصد زنان دارای همسر معتاد با اطلاع همسر خود مواد مخدر مصرف می‌کنند.

رویا نوری روز چهارشنبه در نشست تخصصی اعتیاد با موضوع "بررسی عوامل تاب ‌آوری زنان همسر معتاد در برابر اعتیاد همسر" افزود: مصرف چندگانه مواد در همسر و آزار فیزیکی عوامل مهم عدم تاب‌ آوری در زنان همسر معتادان شناخته شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه 62 درصد همسران مردان معتاد در کنار شوهران خود مواد مخدر مصرف می‌کنند، تاکید کرد: متأسفانه آنچه عامل عدم تاب ‌آوری زنان همسر معتاد می‌شود رفتارهای شدید اعتیادی همسر است و ویژگی شخصیتی یا وضعیت اقتصادی پدری زن نمی‌تواند مانعی برای آسیب وارده به زنان شود.

به گفته وی عوارض سوء مصرف مواد، خشونت فیزیکی، افت وضعیت اقتصادی، اختلال در عملکرد جنسی و افکار و همچنین اقدام به خودکشی در میان زنان همسران معتاد با تفاوت معناداری نسبت به زنان شوهر سالم وجود دارد.


زنان نسبت به اعتياد 19 برابر از مردان ضعيف‌ترند‌

عضو هيئت علمي دانشگاه علمي پزشكي استان اصفهان گفت: زنان در مورد اعتياد 19 برابر نسبت به مردان ضعيف‌تر هستند.

سيد رضا اسحاقي ظهر امروز در همايش علمي پيشگيري از شيوع بيماري‌هاي عفوني و مسري در حوادث غير مترقبه افزود: با توجه به اينكه ايران جزو كشورهايي است كه از لحاظ تجهيز امكانات هلال احمر‌ها در مرحله خوبي قرار دارد اما در زمينه مبارزه با حادثه غير مترقبه‌اي به نام اعتياد توجه كافي نمي‌شود.

وي با اشاره به انواع مواد مخدر موجود در جامعه اظهار داشت: قيمت و نحوه دسترسي به اين مواد بسيار ساده است اما بايد در مورد مضرات آن اطلاعات جامعي در اختيار مردم و به‌ ويژه نسل جوان قرار داده شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علمي پزشكي استان اصفهان خاطرنشان كرد: اعتياد در مردان نسبت به زنان شايع‌تر است اما زنان نسبت به معضل اعتياد 19 برابر نسبت به مردان ضعيف‌تر هستند.

وي در مورد ترك اعتياد در ميان مردم جامعه بيان داشت: زنان در مقابل مردان در مورد ترك اعتياد كمتر اقدام مي‌كنند و يك هفدهم معتادان جامعه را زنان تشكيل مي‌دهند.

اسحاقي تصريح كرد: همه انسان‌ها به دل‌خوشي‌ها ميل دارند و با استفاده از مواد مخدر و مشروبات سعي در خوشحال كردن خود دارند.

وي خاطرنشان كرد: در درون بدن انسان غددي و ملكول‌هايي وجود دارد كه در صورت تحريك به ‌موقع و استفاده صحيح از آن‌ها نيازي به مواد مخدر و ديگر ممنوعات حتي سيگار نيست.


قرص‌های ترک اعتیاد می‌تواند اعتیاد فرد را شدیدتر کند

یک روانپزشک گفت:«قرص‌های ترک اعتیاد موجود در بازار، در ترک اعتیاد دایم مؤثر نیست و می‌تواند عواقب بدتری برای معتاد داشته باشد.»

دکتر آذرخش مکری در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری «سلامت‌نیوز»، اظهار داشت:«در ترک اعتیاد دائم، بهترین روش بحث نمی‌شود و بستگی به ظاهر روانی افراد روش درمانی خاص انتخاب می‌شود.»

وی افزود:«یک روش ترک اعتیاد دائم باید در درازمدت برنامه‌ریزی شود تا بتواند شیوه و سبک زندگی معتاد را تغییر دهد.»

معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد، تصریح کرد:«بسیاری از مردم  فکر می‌کنند وقتی فردی مصرف مواد را قطع کرد یعنی به طور کامل خوب شده است، در صورتی که این نوع نگرش اشتباه است و فرد باید از نظر ذهنی و روانی آمادگی ترک را داشته باشد.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد:«روش‌های کوتاه مدت و فوری به نوعی فقط موجب قطع مصرف مواد می‌شوند، معتادانی هستند که در طول دوران زندگی‌شان شاید ده‌ها بار مصرف مواد را کنار گذاشته‌ ولی موفق به ترک دایم نشده‌اند.»

مکری تصریح کرد:«هر چقدر شیوه ترک اعتیاد از لحاظ اجتماعی، خانوادگی و مدنی گسترده‌تر و جامع‌تر باشد، می‌تواند مؤثرتر واقع شود.»

وی افزود:«با تغییر در سبک زندگی و دور شدن از عوامل مشکل‌زا و بیمار گونه می‌توان به ترک اعتیاد دائم در معتادان امیدوار بود.»

این روانپزشک گفت:«در بعضی مواقع رفتار بیمارگونه در خانواده است و بدون حذف آن و اصلاح رفتار دیگر اعضا نمی‌توان به ترک دائم امیدوار بود.»

معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد با اشاره به داروهای ترک اعتیاد موجود در بازار، ادامه داد:«وقتی اطلاعات درباره اعتیاد کم باشد، ناخودآگاه بعضی از افراد با استفاده از قدرت تبلیغات سوءاستفاده می‌کنند و برای کسب درآمد بیشتر دروغ می‌گویند و افراد را از درمان و پزشک بیزار می‌کنند.»

مکری تاکید کرد:«داروهای موجود در بازار چه داروهایی که توسط شرکت های بزرگ تهیه شده و چه آنهایی که دست‌ساز و گیاهی است، مورد تایید نیست و نمی تواند در ترک اعتیاد دایم مؤثر باشد.»

وی افزود:«آیا می‌توان قبول کرد دارویی بدون ایجاد تغییر و اصلاح در شیوه و سبک زندگی معتاد مؤثر باشد؟»
 
این روانپزشک تصریح کرد:«بسیاری از این داروها رقیق شده یا نوع ناشناخته مواد مخدر می‌باشد و با عناوین تجاری روانه بازار می‌شود که می تواند وابستگی و اعتیاد شدیدتری را ایجاد کند.»

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد:«البته بعضی از این داروها اثر نامطلوبی ندارند و تنها انرژی‌زا و تقویت کننده هستند که نمی‌تواند در شیوه زندگی فرد تغییر ایجاد کنند.»

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم بهمن 1388ساعت 23:13  توسط آرمین  | 

در پستی که در روز دوشنبه سی ام آذرماه هشتادو هشت به خبری در مورد مخدرهایی با طعم و شیرینی و زیبایی اشاره کردیم که آدرس پست مذکور را در زیر همین پاراگراف گذاشتیم اما بشنویم از خبر جدیدی که امروز در مورد این مخدرهای شکلاتی به دستمان رسید

http://newmass.blogfa.com/post-380.aspx

رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری از توزیع داروهای محرک با منشا "آمفتامین" به صورت شکلات‌های مخصوص رژیمی و آدامس‌ خبر داد و گفت: این شکلات‌های قاچاق علاوه بر ورود به دبیرستان‌ها، متاسفانه در برخی مدارس مقطع راهنمایی نیز توزیع شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "دکتر بهرام یگانه" افزود: متاسفانه طبق ارزیابی‌ها، از دو هزار و 500 نوع اکستازی که در دنیا به اشکال مختلف وجود دارد، یک ‌هزار و 800 نوع آن معادل 72 درصد از مجموع انواع شناسایی شده از این روانگردان‌ها در ایران وجود دارد و مصرف می‌شود که این موضوع هم جای تعجب دارد و هم تاسف.

وی افزود: داروی اعتیادآور محرک "شیشه" نیز دارای چهار نوع مختلف در دنیاست که با کمال تاسف هر چهار نوع آن نیز در ایران وجود دارد.

رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری اظهار کرد: از چهار گروه آمفتامین‌ها نیز اعم از "آمفتامین‌های اساسی"، "مت آمفتامین‌ها" و دو نوع "آمفتامین‌های توهم‌زا" هر چهار گروه کاملا در ایران موجود است و مصرف می‌شود.

دکتر بهرام یگانه یادآور شد: بخشی از آمفتامین‌ها در بازار ایران به صورت "شکلات رژیمی" (شکلات "یابا") و بخشی دیگر به صورت "آدامس" در ایران توزیع شده است که این موضوع شدت خطر موجود در مورد شیوع مصرف اعتیادآورهای صنعتی در ایران را می‌رساند.

وی تصریح کرد: متاسفانه هنوز بسیاری از خانواده‌ها از توزیع آمفتامین‌ها به صورت "شکلات" و "آدامس" آگاهی ندارند و این در حالیست که "شکلات‌های آمفتامین" با تبلیغات کاذبی چون "بدون قند" و غیره، در بازار مصرف ایران توزیع شده‌اند و عمدتا در مهمانی‌های شبانه جوانان همچون "تنقلات" عرضه و مصرف می‌شوند.

این کارشناس آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد همچنین خاطرنشان کرد: بر این اساس با کمال تاسف قاچاقچیان، سودجویان و گردانندگان شبکه‌های قاچاق اعتیادآورهای صنعتی و روانگردان‌ها بسیار پرسرعت‌تر و خلاقانه‌تر از ما در ایران در حال حرکت و باز کردن مسیر سودجویی خود در کشورمان هستند.

یگانه گفت: گواه این مطلب نیز این است که هم اکنون قاچاقچیان دیگر اصراری به این که "اعتیادآور نبودن" مواد اعتیادآور صنعتی را به جوانان القا کنند ندارند بلکه امروز آن‌ها از راه‌های جدیدتر وارد می‌شوند و با توزیع این مواد اعتیادآور به صورت تنقلات و غیره که شکی نیز ایجاد نمی‌کند، راه سودجویی خود را باز می‌کنند.

ماده ای دیگر که با نام "پان پراگ" (Pan Parag) مشهور است نیز در بسته‌بندی زیبا و اغلب با عکس‌های هنرپیشه‌های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبو کننده دهان وارد کشور می‌شود که اخیرا در برخی فروشگاه‌های تهران و شهرستانها به فروش می‌رسد.

دلیلی که مصرف‌کنندگان "پان پراگ"ها را به سمت آن می‌کشد، احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذب است.

در عین حال این ماده بسیار سرطان زا هم هست.

بر اساس همین تحقیقات، BT نام ماده مخدر دیگریست که در بسته‌هایی سبز رنگ و با طعم انواع میوه‌ها به مردم خصوصا جوانان عرضه می‌شود. این ماده محصول کشور هندوستان است و نحوه استعمال و اثرات آن نیز همانند ماده مخدر ناس می‌باشد. این ماده مخدر بیشتر در اطراف مدارس و دانشگاهها بفروش می رسد. اعتیاد، تحریک و سرخوشی، گیجی و احساس خارج شدن بخار سرد از مغز، از دست دادن تعادل روحی و رفتاری از عوارض روانی این ماده مخدر جدید است.

با توجه به اینکه پس از هجوم بی سابقه مخدرهای جدید و کنار گذاشته شدن مواد افیونی سنتی، به تازگی تمامی تلاش توزیع کنندگان مواد مخدر بر آلوده کردن جوانان به خصوص قشر دانش آموز و دانشجو متمرکز شده است باید بیش از پیش مراقب بود و حتی الامکان از مصرف هر نوع شکلات یا آدامس با اشکال مختلف و با مارک ناشناس که به نوعی مشکوک بنظر می رسد شدیدا خودداری گردد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم دی 1388ساعت 19:46  توسط آرمین  | 

رييس کنگره ملي سلامت خانواده گفت: نتايج يک تحقيق که در مناطق 22 گانه تهران انجام شده نشان مي دهد به طور ميانگين دو درصد پسران و يک درصد دختران سيگار مي کشند.

دکتر "حسين ملک افضلي" روز شنبه در جريان برگزاري کنگره ملي سلامت خانواده گفت: بر پايه نتايج اين تحقيق که داده هاي آن بر اساس گفته هاي والدين و خانواده هاي نوجوانان 13 تا 18 ساله گردآوري شده است، بين نيم درصد تا پنج درصد اين افراد دستکم يک بار سيگار کشيدن را تجربه کرده اند.

وي گفت: همچنين بر اساس نتايج اين تحقيق ، يک درصد دختران رده سني 13 تا 18 سال نيز کشيدن سيگار را تجربه کرده اند.

ملک افضلي اظهار داشت: تحقيقات انجام شده در کشور نشان مي دهد که 20 درصد مردان بالغ و 2 درصد زنان بالاي 18 سال سيگار مي کشند.

وي با بيان اينکه استفاده از قليان به جاي سيگار در خانواده ها رواج بيشتري پيدا کرده ،‌ افزود: اين تصور اشتباه که مضرات قليان کمتر از سيگار است باعث شده تا قليان کشيدن در خانواده و در بين والدين و فرزندان قبحي نداشته باشد؛ در صورتي که قليان اثرات منفي بيشتري در مقايسه با سيگار دارد.

رييس کنگره ملي سلامت خانواده با اشاره به اينکه هم اکنون بخش بزرگي از جمعيت کشور را جوانان و نوجوانان تشکيل مي دهند، گفت: بر اساس آمارهاي موجود هم اکنون 30 ميليون نوجوان و جوان 10 تا 30 ساله در کشور وجود دارد که اين افراد نيازهاي اجتماعي، رواني و بهداشتي مخصوص به خود را دارند.

وي گفت: نوجوانان و جوانان که 40 درصد کل جمعيت کشور را تشکيل مي دهند، هم اکنون با مسايل و مشکلاتي همچون رفتارهاي پر خطر جنسي، خشونت، مشکلات مربوط به تغذيه صحيح و نحوه ارتباط موثر با خانواده و والدين مواجه هستند.

ملک افضلي اضافه کرد: همين گروه سني طي 20 سال آينده به 35 تا 55 سالگي مي رسند که در آن سن نيز با توجه به بروز بيماري هاي مرتبط با سن همچون بيماري هاي قلبي و عرقي، ديابت، سرطان، بيماري هاي رواني و افسردگي و غيره نيازهاي بهداشتي خاص خود را دارند.

وي با اشاره به اينکه امروزه در کشور به علت شيوه هاي غلط زندگي، سن ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي کاهش يافته است گفت: امروزه مشاهده مي شود که بسياري از افراد در جواني و 35 سالگي دچار بيماري هاي قلبي و عروقي مي شوند.

ملک افضلي خاطر نشان کرد: اين آمارها هشداري است که برنامه هاي پيشگيري از بيماري هاي مختلف در کشور مورد توجه قرار گيرد و صرفا رويکرد نظام بهداشتي کشور، درمان محور نباشد.

رييس کنگره ملي سلامت خانواده با اشاره به محوريت قرار دادن مسايل و مشکلات نوجوانان و جوانان در اين کنگره گفت: در اين کنگره طي برگزاري ميزگردهاي علمي مختلفي با ارايه مقالات علمي به صورت سخنراني مسايل و مشکلات نوجوانان و جوانان در بخش هاي تغذيه، شيوه هاي ارتباط با والدين، بلوغ جسمي و رواني، رفتارهاي پر خطر و عادات مضر مورد بررسي قرار مي گيرد.

کنگره ملي سلامت خانواده توسط جهاد دانشگاهي علوم پزشکي ايران و معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي 21 و 22 آذر ماه در سالن همايش هاي رازي برپا است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم دی 1388ساعت 17:50  توسط آرمین  | 

بعد از پان پراگ که به نوعی شبیه آدامش بود حالا نوبت به مخدرهای شکلاتی - ژله ای و آرایشی رسیده .

چند روز پیش یکی از دوستان مخدر شکلاتی رو دیده بود ! حالا راست و دروغش به خودش مربوط میشه اما بخونیم خبری رو که امروز در تارنمای سلامت نیوز آمده.

‌رييس‌پليس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ گفت: موضوع لوازم آرايش آلوده به مواد مخدر و شكلات‌هاي مخدردار در جزوات آموزشي پيشگيري از اعتباد گنجانده شده است.

سرهنگ جواد كشفي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، تصريح كرد: تاكنون مواد مخدر در قالب لوازم آرايش، شكلات و ژله توهم‌زا درتهران كشف نشده است اما اين به‌معناي نبودن اين مخدر نيست.

وي افزود: البته با توجه به ديده نشدن چنين مخدري در تهران از سوي پليس، اين نوع مخدر يا نيست و يا آنقدر كم است كه ديده نشده است.

رييس‌پليس مبارزه با مواد مخدر پايتخت ادامه داد: در عين حال، موضوع لوازم آرايش آلوده به مواد مخدر، شكلات‌هاي مخدردار و ژله‌هاي توهم‌زا در جزوات آموزشي پيشگيري از اعتياد گنجانده شده است.

در پایان رسانه جدید تاکید میکنه که از خریدن و خوردن مواد غذایی به شدت دقت کنید و از خریدن مواد خوراکی از دست فروشان و مغازه های فاقد جواز اکیدا خودداری فرمایید و تا جای ممکن از خوراکیهای آشنای ایرانی و یا خارجی استفاده بفرمایید. در مورد لوازم آرایش هم نکات بالا را رعایت کنید و از این مارکها و برندهایی که اصالت ندارند استفاده نفرمایید . چند سالی است که برخی افراد سودجو شروع به فروش لوازم بهداشتی و آرایشی به صورت بی واسطه و به نوعی هرمی کرده اند که با ظاهری شکیل و  ژورنال به مشتری ارائه میشود که غالب آنها غیر بهداشتی و برای سلامتی مضر هستند . به هر روی خرید از اماکن معتبر و دارای جواز و حتی مقداری هزینه بیشتر برای خرید بسیار عاقلانه تر و بهتر است تا خرید به قیمت پایین تر اما غیر مطمئن از اماکن نا مشخص و اشخاص سود جو .

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آذر 1388ساعت 15:25  توسط آرمین  | 

حشیش ماده ایست كه از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث به به صورت صمغ به دست می آ‏ید، رنگ آن سبز تیره و گاهى قهوه ‏اى مایل به سبز و تقریبا شبیه حنا است.كه به نام‌ هاي حشيش، ماري جوانا، علف (GRASS) ، علف هرز(WEED)، مري جين (MARY JANE)، جام (و POT، بنگ، گانجا، شاهدانه و... )هم معروف است. اين ماده رايج ‌ترين ماده غيرقانوني مورد مصرف در جهان است. 

تاثیر حشیش ناشی از ماده ایست به نام T.H.C (تترا هیدرو كانا بینول) كه یک توهم زای طبیعی به شمار میرود. حشیش به روش دودکردن، همراه توتون و یا به تنهایی مصرف می شود.


  • بنگ: به سر شاخه‏ هاى گلدار یا به میوه نشسته و خشك شده بوته شاهدانه می گویند.
  • چرس: حشیشی كه از رزین آماده شده از سر شاخه‏ هاى گلدار و به میوه نشسته گیاه بالغ شاهدانه تهیه می‏شود و از انواع دیگر آن مرغوبتر است.
  • از هزاران سال پيش مي‌دانستند كه حشيش اثرات نشئه ‌آور دارد. هردوت مورخ يوناني (قرن پنجم قبل از ميلاد) قبيله چادرنشيني را توصيف كرده است كه دانه‌ هاي شاهدانه را روي منقل سرخ كرده و با سردادن هلهله شادي از چادر خارج مي‌شدند. حشيش نام مختصر بوته شاهدانه است. تمام اجزاء اين گياه خاصيت روانگردان دارد كه از بين آنها -? 9 - تترا هيدروكانابينول (THC -9 ? -) فراوان تر از همه است. قوي‌ ترين انواع حشيش از سرشاخه‌ هاي گلدار گياه يا از ترشح رزيني قهوه‌اي مايل به سياه خشك شده برگ‌هاي آن كه HASH يا HASHISH ناميده مي ‌شود به دست مي ‌آيد. برگ هاي خشک گياه شاهدانه را داخل سيگار ريخته و آن را دود مي ‌كنند. در قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم اثرات ضد درد، ضد تشنج و خواب آور حشيش شناسايي شده بود. در دهه چهارم قرن بيستم اين ماده جزو سيستم دارويي آمريكا به حساب مي‌آمد. بيش از 400 ماده شيميايي در گياه حشيش وجود دارد كه 60 درصد آنها از لحاظ شيميايي با ?THC9- در ارتباط است.

حشيش به عنوان مسكن و ماده رفع بي خوابي كه ايجاد آرامش مي كند و THC و ديگر مشتقات براي درمان برخي از بيماريها از جمله آسم و صرع مي تواند مورد استفاده قرار گيرد، ولي در حال حاضر فقط در درمان حالت تهوع و استفراغ ناشي از شيمي تراپي در درمان سرطان و در درمان بي‌اشتهايي افراد مبتلا به ايدز، ، استفاده مي شود. اثرات كوتاه مدت: بايد دانست كه اثرات حشيش با توجه به مقدار و نوع استفاده (كشيدن يا خوردن) متفاوت است. وضعيت جسمي و سلامت فرد از جمله وزن، اندازه، خلق و خوي فرد، درجه تحمل و ... فرق مي كند. اثرات كشيدن حشيش در عرض چند دقيقه پس از مصرف ظاهر مي شود و 2 تا 4 ساعت باقي مي ماند. در صورت خوردن هضم آن به طور بطي و كند صورت مي گيرد. لذا اثر آن به تدريج و طولاني تر مي گردد، معمولا فرد پس از مصرف حشيش احساس آرامش و راحتي مي كند، قوه درك و احساس او افزايش مي يابد، رنگها به نظرش شفاف تر و روشن تر مي آيند، صداها به نظر از فاصله دورتر به گوش مي رسد. به هر حال در ادراكات حسي به خصوص بينايي و شنوايي تحريف به وجود مي آيد، اشتها افزايش مي يابد، مخصوصا در مورد غذاهاي شيرين.

چگونه مصرف مي‌ شود؟

حشيش به صورت سيگار تدخين مي‌ شود كه به آن سيگاري، JOINT و ناخن (NAIL) هم مي‌ گويند. با تدخين حشيش اثرات نشئه آور آن ظرف چند دقيقه ظاهر شده و حدود 30 دقيقه بعد به اوج مي‌ رسد و 2  تا 4 ساعت دوام مي ‌يابد. برخي اثرات حركتي و شناختي 5 تا 12 ساعت طول مي‌ كشد.

ميزان اثرات اين ماده بر افراد به عوامل زير بستگي دارد:

1 - تجربيات قبلي فرد در مصرف اين ماده

2 - ميزان ماده THC در سيگار

3 - انتظارات فرد از نحوه ايجاد عوارض

4 - محل مصرف آن

5 - همراهي مصرف حشيش با مصرف ساير مواد مثل الكل و ...

بعضي افراد ذكر مي‌كنند كه پس از تدخين حشيش (ماري جوانا) هيچ احساسي ندارند و بعضي احساس سبكي و سرخوشي مي‌كنند. بعضي افراد دچار افزايش اشتهاي شديد و تشنگي شديد مي‌ شوند. در صورت مصرف ميزان زياد ماري‌ جوانا، فرد مصرف كننده دچار اضطراب و افكار پارانوئيد مي‌ شود.

شايع ترين اثرات پس از مصرف حشيش عبارت اند از:

1 - اتساع عروق خوني ملتحمه چشم (قرمزي چشم)

2 - افزايش ضربان قلب (تاكي كاردي خفيف)

3 - افت فشارخون وضعيتي در دوزهاي بالاي مصرف

4 - افزايش اشتها كه اشتهاي گاوي ناميده مي ‌شود.

5 - خشكي دهان

6 - حملات حاد اضطراب

عوارض كوتاه مدت مصرف:

- اختلالات حافظه و يادگيري

2 - اختلال در حواس بينايي، شنوايي و لامسه

مسموميت با حشيش، اغلب حساسيت فرد مصرف كننده را نسبت به محرك ‌هاي بيروني بالا مي‌ برد و جزئيات تازه‌اي را آشكار مي‌كند. فرد رنگ ‌ها را غني‌ تر و عميق‌ تر از گذشته حس مي ‌كند.

3 - اختلال درك زمان و مكان

4 - اختلال در قدرت تجزيه و تحليل مغز

5 - اختلال تعادل و مهارت‌ هاي حركتي : به علت اختلال در مهارت‌ هاي حركتي، افراد مصرف كننده تا 12 ساعت پس از مصرف نبايد رانندگي كنند.

اختلال خواب و فعاليت جنسي كه از چند روز تا چند هفته پس از مصرف از بين مي ‌رود.

عوارض بلند مدت مصرف:

1 - آتروفي (تحليل) بافت مغزي

2 - استعداد تشنج

3 - آسيب ژنتيكي كه فرزندان فرد را مبتلا به ناهنجاري هاي مادرزادي مي ‌كنند.

4 - اختلال فعاليت ايمني بدن

5 - تغيير غلظت هورمون هاي جنسي مردانه و زنانه ( بي‌ نظمي قاعدگي )

6 - اختلالات اضطرابي- توهم- هذيان و ديوانگي

[در افراد با زمينه قبلي احتمال رخداد آنها بيشتر است].

7 - استعداد ابتلا به سرطان ريه كه به علت وجود هيدروكربن هاي سرطان‌زا در دود سيگار مي ‌باشد.

8 - فقدان انگيزه در فرد براي استمرار كارهاي روزمره به طوري كه فرد مصرف كننده فاقد نيرو، بي‌ حال و ظاهراً‌ تنبل است.

در افرادي كه حشيش مصرف مي‌ كنند، استعداد اعتياد به ساير مواد روان‌ گردان بيشتر است.

نشانه‌هاي ناشي از ترك:

وابستگي به حشيش، رواني و غير جسمي است. نشانه‌ هاي ناشي از ترك در معتادين محدود به افزايش تحريك ‌پذيري، بي‌ قراري، بي ‌خوابي، بي ‌اشتهايي و تهوع خفيف است و همه اين نشانه‌ ها هنگامي بروز مي‌ كنند كه شخص به طور ناگهاني مصرف مقادير زياد حشيش را قطع كند.


درمان اعتياد:

شامل پرهيز از مصرف ، و حمايت رواني فرد مي ‌باشد. از داروهاي ضد اضطراب و ضد افسردگي نيز استفاده مي ‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 16:31  توسط آرمین  | 

بوپره نورفین (buprenorphine) که با نام های تجاری تمجیزک (Norjizak)، اورجیزک، نورجیزک، تی دی جیزک و … از سال ۱۹۸۶ ساخته و به بازار عرضه شده است؛ یک ضد درد مخدّر می باشد که علاوه بر مصارف پزشکی و درمانی در سال های اخیر به طور گسترده ای در درمان اعتیاد نیز به کار رفته است. اگر چه این دارو به اشکال خوراکی، زیر زبانی و تزریقی تهیّه می گردد؛ امّا تنها نوع زیر زبانی آن در درمان عاتیاد کاربرد دارد.

متأسفانه برخی از مصرف کنندگان مواد مخدّر و حتّی بعضی از درمانگران ناآگاه، از فرم تزریقی آن برای درمان اعتیاد و یا جایگزینی مواد مخدّر دیگر استفاده می کنند، حال آنکه فرم تززیقی، نه تنها منجر به درمان اعتیاد نمی شود بلکه خود نیز اعتیاد آور بوده و چه ببسا باعث می شود شکل ساده تر مصرف مواد مخدّر (تدخینی و خوراکی) به شکل خطرناکتر آن (تزریقی) تبدیل شود.

آنچه امروزه ما را با خطری جدی مواجه کرده است استفاده از آمپول های تقلبی نورجیزک در ایران می باشد. این نوع نورجیزک در واقع نامی است جعلی برای ماده ای است که از هروئین مایع، استروئید (کورتون) و مواد رنگی تشکیل شده و به صورت کاملاً غیر بهداشتی و غیر استاندارد در ویال های کوچک تهیّه، بسته بندی و روانه بازار مصرف می شود.

هروئین موجود در آمپول های نورجیزک بسیار قوی تر از موفین خالص است. به همین علّت فرد مصرف کننده بلافاصله پس از مصرف این آمپول به آن وابسته می شود و به علّت کورتون موجود در آن سریعاً چاق شده و احساس شادابی می کند.

از آنجا که اغلب معتادان به مواد مخدّر از لاغری شاکی هستند، با مصرف امپول های نورجیزک و چاقی کاذب ناشی از آن، فرد و خانواده اش به اشتباه تصوّر می کنند که این آمپول باعث بهبودی شده است و این ترفند جدید قاچاقچیان و سودجویان برای اغوای مردم بوده است.

اثرات مصرف نورجیزک:

عکس تزئینی

این ماده به صورت تزریقی مصرف میشود و چون سریع از بدن دفع می گردد، مصرف کنندگان نورجیزک ناچارند هر ۳ – ۴ ساعت یک بار آن را تزریق نمایند نا دچار علایم خماری نشوند.

اگر چه میزان تشئگی نورجیزک بالاست امّا سریع از بدن دفع می گردد و نیاز به تزریق آن به دفعات در بیماران احساس می شود.

به علّت وجود استروئید موجود در آن، باعث تخریب سیستم ایمنی بدن می شود و فرد به انواع فعونت ها به خصوص عفونت های قارچی مبتلا می گردد.

از شایع ترین عفونت های ناشی از مصرف نورجیزک التهاب لایه داخلی قلب (اندوکاردیت) است.

از دیگر علائم مصرف نورجیزک گلگون شدن پوست، افزایش فشارخون، بزرگ شدن پستان ها، ریزش مو، آکنه (جوش صورت)، اختلالات کبدی، بی قراری، پرخاشگری، چرت زدن مکرّر در زمان نشئگی و خماری به علّت هروئین موجود در نورجیزک.

علائم ترک نورجیزک:

اضطراب و افسردگی شدید، پرخاشگری، بی قراری، هذیان، خستگی بی حالی، بی خوابی، بی انگیزگی، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، دردهای عضلانی و استخوانی، اشک ریزش، ولع مصرف شدید.

درمان:

۱٫ آیا اعتیاد به نورجیزک درمان پذر است؟

… آری

چنانچه از شروع مصرف فرد مدّت کوتاهی گذشته باشد، درمان سم زدایی تحت نظر کادر تخصّصی مؤثر می باشد.

در این مواقع حتماً لازم است بیمار علاوه بر درمان دارویی، از مشاوره، روان درمانی، خانواده درمانی و گروه های خودیاری مثل NA و NARANAN نیر بهره مند گردد.

امّا چنانچه فرد مدّت طولانی و به مقدار زیاد از نورجیزک استفاده کرده باشد، سم زدایی اغلب مؤفق نبوده و به شکست متهی می گردد، لذا بهترین درمان برای این گروه، بستری در یک کلینیک تخصّصی درمان و بازتوانی تحت نظر درمانگران مجرّب حداقل به مدّت دو هفته می باشد که پس از آن با ) و یا بوپره نورفین زیر زبانی (BMT) پی گیری می گردد.اعتیاد

آنچه در درمان مصرف کنندگان نورجیزک مهم است توجّه به علائم و عوارض ناشی از مصرف کوتون موجود آمپول هاست که باعث افت عملکرد غده فوق کلیه شده و لازم است پزشک به اختلالات کبدی، افزایش فشار خون، افسردگی، پرخاشگری، ریزش مو و انواع عفونت های ناشی از تزریق آمپول در بیماران توجّه نموده و درمان متناسب هر کدام را مدنظر قرار دهد.

همانگونه که قبلاً نیز ذکر شد تمام اقدامات پزشکی تنها در صورتی مثمرثمر واقع خواهد شد که همراه با مشاوره روان درمانی خانواده درمانی و …باشد

هشدار!!

مورفین موجود در آمپول نورجیزک ۲۳ بار قوی تر از مورفین خالص است و در نتیجه:

نورجیزک شدیداً اعتیادآور است…!

۲٫ کاهش آسیب ناشی از مصرف موادمخدّر تزریقی:

با توجّه به مصرف تزریقی نورجیزک احتمال ابتلاء به انواع عفونت های پوستی و انتقال انواع عفونت های خونی از جمله هپاتیت B و C و ایدز وجود دارد.

بنابراین لازم است به بیماران در مورد مطرات مصرف تزریقی هر نوع ماده مخدّر هشدار داده شود، امّا چنانچه فرد به مصرف تزریقی ماده مخدّر اصرار داشته باشد حداقل اقدام کادر درمانی، آموزش روش های تزریق بهداشتی و عدم استفاده از سوزن و سرنگ مشترک برای تزریق است.

هم چنین لازم است روباط جنسی سالم و بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلاء به انواع بیماریهای مقاربتی و بیماریهای منتقله از این طریق آموش داده شود.

هشدار:

نورجیزک بسیار کشنده تر از هروئین است. مرگ و میر ناشی از عفونت در مصرف کنندگان نورجیزک بیش از دو برابر مرگ و میر در مصرف کنندگان هروئین تزریقی است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم آذر 1388ساعت 16:59  توسط آرمین  | 
معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد در گفت‌وگوباایسنا هشدار داد:
عادی ‌شدن مصرف ترامادول در جامعه
عوارض شدید مصرف این دارو بدون تجویز پزشک

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد کشور، نسبت به عادی شدن مصرف داروی مسکن «ترامادول» در جامعه هشدار داد.

دکتر آذرخش مکری در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، با بیان این که مصرف ترامادول بدون نسخه پزشک می‌تواند بسیار خطرساز باشد، یکی از این خطرات را خطر اوردوز کردن در مصرف دارو ذکر کرد.

وی گفت: علائم اوردوز شدن با ترامادول ممکن است شامل خواب آلودگی، آهسته شدن ضربان قلب، خستگی بیش از حد، کاهش دمای بدن، احساس سبکی در سر، غش کردن یا حتی رفتن به کما باشد.

این متخصص با بیان این که عوارض جانبی ترامادول ممکن است باعث ناتوانی در فکر کردن یا نشان دادن عکس‌العمل به موقع در کارها شود، عنوان کرد: متاسفانه حالت صرع در بعضی افرادی که ترامادول مصرف می‌کنند، دیده شده است که این موضوع اهمیت مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک را بیش از پیش نشان می‌دهد.

وی همچنین تاکید کرد: ترامادول تنها در موارد خاص و برای بیماری‌های خاص تجویز می‌شود و مصرف آن بدون تجویز پزشک قطعا عوارض بسیاری را در پی خواهد داشت.

مکری در ادامه با بیان این که ترامادول یک داروی اعتیادآور ضددرد است، افزود: این دارو برای از بین بردن دردهای نسبتا زیاد یا شدید مصرف می‌شود.

وی با تاکید بر این که این دارو تنها باید در بیمارستان‌ها با نظارت وزارت بهداشت و یا صرفا با نسخه پزشک مورد استفاده قرار گیرد، خاطرنشان کرد: بر این اساس و طبق آنچه که در قوانین پیش‌بینی شده، تجویز داروی ترامادول بدون نسخه پزشک تخلف است، چون می‌تواند برای مصرف‌کننده خطرساز باشد.
«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در سایت الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.» هر شب 5 تا 10 نفر به علت سوء مصرف قرص ترامادول در بيمارستان لقمان حکيم بستري مي شوند که اغلب مسمومين، افرادي هستند که ترامادول را براي مصارف غير درماني استفاده کرده و مسموم شده اند.دکتر شاهين شادنيا ، دبير انجمن سم شناسي و مسموميتهاي ايران ضمن بيان اين مطلب در گفتگو با خبرنگار اجتماعي «فردا» ، يادآور شد : ترامادول يک داروي مسکن و ضد درد است که به صورت قرص و آمپول توليد مي شود و مـتأسفانه بمصرف آن با کاربرد غير درماني در بين جوانان رواج پيدا کرده است.وي تصريح کرد : تهيه قرص ترامادول از داروخانه ها تنها به واسطه نسخه و تجويز پزشک امکان پذير است اما برخي داروخانه ها با ناديده گرفتن اين دستورالعمل، ترامادول را در اختيار افراد قرار مي دهند.
ترامادول يک داروي مسکن و ضد درد است که به صورت قرص و آمپول توليد مي شود و مـتأسفانه بمصرف آن با کاربرد غير درماني در بين جوانان رواج پيدا کرده است.شادنيا با اشاره به جوان بودن اغلب کساني که داروي ترامادول مصرف مي کنند، افزود: سن اغلب مصرف کنندگان ترامادول بين 20 تا 30 سال است که هر دو جنس دختر و پسر را شامل مي شود.دبير انجمن سم شناسي و مسموميتهاي ايران با اعلام اينکه داروهاي ضد افسردگي و ضد تشنج، بالاترين ميزان مصرف را در بين بزرگسالان کشور دارد، گفت: ترامادول بر خلاف ساير داروهاي ضد درد، خاصيت ضد افسردگي و نشاط آور دارد. از همين رو، جوانان نيز از اين دارو براي مصارف غير درماني استفاده مي کنند که عوارض و خطرات جدي به دنبال دارد.به گزارش خبرنگار «فردا»، رواج مصرف اين دارو در بين جوانان در حالي است که 100 ميلي‌گرم ترامادول معادل 10 ميلي‌گرم مرفين خوراكي است و بر همين اساس هر قرص ترامادول را مي توان معادل 62 ميلي‌گرم ترياك در نظر گرفت.در همين حال ، حسن احمديان ، دبير کل جمعيت رهايي از آسيب‌هاي اجتماعي تأکيد کرد: ترامادول قرصي مفيد است که بايد در شرايط خاص و زير نظر پزشک تجويز شود، اما آمار مصرف اين قرص در جوانان گاه به 30 خشاب در روز مي‌رسد، که اين سوءمصرف براي فرد به مراتب مهلک‌تر از ترياک، حشيش، مواد مخدر سنتي وحتي قرص اکستازي و آمفتا است.وي از عواقب سوء‌مصرف اين قرص به روان‌پريشي و اختلال مغزي، دو‌بيني شخصيتي، ناتواني در تصميم‌گيري، عدم تعادل در راه رفتن و خشکي‌دهان اشاره کرد و گفت: عموماً مصرف‌کنندگان اين قرص به افرادي تهاجمي، غيرقابل کنترل و پرخاشگر تبديل مي‌شوند.

چون نتايج تحقيق و پژوهش‌ها درباره خطرات مصرف اين قرص به اطلاع عموم نرسيده است و سوء مصرف ترامادول را مانند ترياک، هروئين و ساير مواد افيوني ناپسند نمي‌دانند.وي با بيان اين که ترامادول يک ماده مخدرنشئه ‌کننده يا به عبارتي ترياک مدرن است، دليل مصرف زياد اين قرص را در دسترس بودن آن دانست و خاطر‌‌نشان کرد: ميزان مصرف ترامادول در تهران به دليل وجود تراکم جمعيت بيش از ساير شهرستان‌ها است.دبير کل جمعيت رهايي از آسيب‌هاي اجتماعي ادامه داد: همه معتقدند که پيشگيري بهتر از درمان است و هزينه‌اش کم‌تر است‌ اما بسياري از مردم به دليل ناآگاهي اين دارو را مصرف مي‌کنند، چون نتايج تحقيق و پژوهش‌ها درباره خطرات مصرف اين قرص به اطلاع عموم نرسيده است و سوء مصرف ترامادول را مانند ترياک، هروئين و ساير مواد افيوني ناپسند نمي‌دانند

برخی از آسیب شناسان ترامادول رو بسیار خطرناک تر از آمفتامینها و حتی کراک میدانند و تحقیقات اینترنتی در ایران هم نشان داده است که ترامادول بعد از کراک و پیش از شیشه دومین ماده ای است که شامل بیشترین جستجوهای اینترنتی شده است .....پس ترامادول را جدی بگیریم

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آذر 1388ساعت 21:15  توسط آرمین  | 

‌بیشتر مواد مخدر صنعتی یا توهم‌زا در کشورهای خارجی به ویژه در کشورهای جنوب شرق آسیا تولید و روزانه بازار مصرف دیگر کشورها از جمله ایران می‌شود.‌

هنگامی که کشورهای جنوب شرق آسیا در یک اقدام موثر و جدی به نام مثلث طلایی تصمیم به ریشه کنی مرکز تولید عمده تریاک جهان کردند، مواد مخدر صنعتی جایگزین مواد مخدر سنتی شدند.نسبت مصرف این مواد نسبت به مواد مخدرسنتی پنج درصد است.

به همین دلیل در ایران در مورد ماده مخدر «نخ» هنوز مطالعه و تحقیق چندانی صورت نگرفته است.بر اساس قوانین، روان‌گردان‌ها و مواد مخدر صنعتی هنوز در طبقه‌بندی مواد مخدر قرار نگرفته‌اند و قوانین مربوطه نیاز به اصلاح دارند


بسیاری از این مواد نیز زیرپوشش مواد غذایی و خوراکی وارد کشور می‌شوند. در برخی از موارد نیز حتی مأموران زبده و سگ‌های تربیت شده نیز نمی‌توانند این گونه مواد را تشخیص دهند.متاسفانه مواد مخدر صنعتی در انواع مختلف تولید و توزیع می‌شود به همین علت اطلاع دقیقی از آنان در اختیار جوانان و خانواده‌ها قرار نمی‌گیرد، به طوری که بسیاری از خانواده حتی مصرف این گونه مواد را اعتیادآور نمی‌دانند.

نخ و برنز:

سوداگران مرگ به تازگي مواد تخديري جديد و بسيار خطرناکي را وارد کشور کرده‌اند که بسياري از اثرات سوء آن کشف نشده و با اين حال، نگراني‌هاي بسياري از بابت عوارض مصرفي آن پديد آمده است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، نام اين دو ماده مخدر شيميايي قوي «برنز» و «نخ» است که از حدود يك ماه گذشته وارد بازار شده و هنوز اطلاعات دقيقي از تركيبات شيميايي اين مواد در دست نيست‏.‏‏

بنا به گفته کارشناسان، ماده مخدر برنز روي يخ تبخير و پس از آن استنشاق مي‌شود‏.‏ ماده مخدر نخ نيز با خراش روي پوست جذب بدن افراد مي‌شود.‏

بنا بر اين گزارش، كارشناسان مواد مخدر، شكل ظاهري ماده مخدر نخ شبيه «برنج خوراكي سوخته» است‏.‏ از سوي ديگر، گفته مي‌شود تكه‌هاي بزرگ ماده مخدر نخ با پيچيدن دور سيگار نيز توسط معتادان استعمال مي‌شود‏.‏

گفتني است، ترک تازي‌هاي سوداگران مرگ در اين روزها، روند فزاينده و بسيار نگران کننده‌اي به خود گرفته است، به ‌گونه‌اي که تقريبا هر چند ماه يک بار، ماده‌اي جديد با عوارض خطرناک، ولي استفاده آسان، وارد بازار شده، در دامن جوانان گذاشته مي‌شود

طرز مصرف :

دو ماده مخدر جدید و خطرناک به نام‌های «برنز» و «نخ» از گروه مواد مخدر روان‌گردان‌ به تازگی وارد کشور شده‌ است.

 برنز و نخ دو ماده‌ای هستند که اخیرا وارد ایران شده‌اند و با ساختمانی ناشناخته به‌طور مستقیم به مغز و اعصاب اثر می‌گذارند.

برنز را روی یخ می‌گذارند و تبخیر می‌شود و سپس آن را استشمام می‌کنند. نخ نیز باید روی خراشیدگی‌های بدن قرار گیرد که در این صورت عمقی به عرض یک الی 2 سانتی متر و طول 6 الی 7 سانتی متر در بدن ایجاد می‌کند.

گفته می‌شود شکل ظاهری ماده مخدر نخ شبیه «برنج خوراکی سوخته» است‏.‏ تکه‌های بزرگ ماده مخدر نخ با پیچیدن دور سیگار نیز توسط معتادان استعمال می‌شود‏.‏

خروج از هوشیاری، اختلال در شناسایی، نزدیک دیدن بلندی‌ها و فاصله‌های دور یعنی کوتاه دیدن ارتفاعات و تشخیص ندادن خانواده از دیگران از ابتدایی‌ترین آثار این دو ماده هستند.

گفته می‌شود برنز و نخ با این عنوان که اعتیادآور نیستند از تایلند وارد ایران شده است، در حالی که عواض بسیار خطرناکی برای افراد دارد.

 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم تیر 1388ساعت 19:0  توسط آرمین  | 

مصرف ماری جوانا باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان بیضه – به خصوص نوع تهاجمی و حاد آن– می شود.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،مطالعات حاکی است که احتمال ابتلا به سرطان بیضه در مصرف کنندگان این ماده مخدر 70% بیشتر خواهد بود. به خصوص افرادی که سابقه طولانی در مصرف این ماده دارند بیشتر در معرض خطر می باشند.

گفتنی است که از دیگر تاثیرات سوء مصرف ماری جوانا بر دستگاه تناسلی مردان، کاهش کیفیت اسپرم گزارش شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم تیر 1388ساعت 18:48  توسط آرمین  | 

سودجويان از قرص‌هاي حاوي سودوافدرين مانند سرماخوردگي و آنتي هيستامين قرص‌هاي اكستازي توليد مي‌كنند به همين علت فروش اين قرص‌ها در كشور سهميه‌بندي شد.

اكبر عبداللهي اصل در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: با توجه به سوء استفاده سودجويان از قرص سودوافدرين به عنوان ماده اوليه قرص اكستازي، توليد اين قرص‌ها در كشور متوقف شد و اگر در برخي داروخانه‌ها هنوز قرص سودوافدرين وجود داشته باشد، توليد قبلي است و به زودي با تمام شدن آن ديگر عرضه قرص سودوافدرين در كشور نخواهيم داشت.

وي گفت: البته قرص‌هاي ديگري كه در توليد آنها از ماده اوليه سودوافدرين استفاده مي‌شود، مانند قرص سرماخوردگي و آنتي هيستامين هنوز در كشور توليد و توزيع مي‌شوند و سودجويان توليد كننده اكستازي اين بار اين قرص‌ها را به عنوان ماده اوليه توليد اكستازي استفاده مي‌كنند، بخشي از اين قرص‌ها حاوي سودوافدرين است اما بقيه آن به عنوان ناخالصي در توليد اكستازي اضافه مي‌شوند كه علاوه بر عوارض خود اكستازي به علت داشتن ناخالصي عوارض اين قرص‌هاي خطرناك را بيشتر مي‌كنند.

عبداللهي افزود: در زمان حاضر شاهد اين هستيم كه توليد كنندگان اكستازي بسته‌هاي هزارتايي و بيشتر قرص سرماخوردگي، آنتي هيستامين و استامينوفن را به خاطر اينكه حاوي سودوافدرين هستند، خريداري مي‌كنند و از آن براي توليد اكستازي استفاده مي‌كنند به همين علت وزارت بهداشت از يكماه پيش به تمام داروخانه‌هاي كشور ابلاغ كرده است كه فروش بدون نسخه بيش از 30 قرص سرماخوردگي، آنتي هيستامين يا استامينوفن ممنوع است و فروش با نسخه آن نيز نبايد از 60 عدد بيشتر باشد.

وي گفت:‌ البته هنوز برخي داروخانه‌هاي متخلف هستند كه ممكن است اين داروها را بيش از ميزان مجاز به فروش برسانند يا حتي ممكن است داروهاي با نسخه را بدون نسخه بفروشند كه در صورت مشاهده با متخلفان برخورد مي‌شود.
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم تیر 1388ساعت 3:8  توسط آرمین  | 

آمارها بيانگر اين است که در دهه‌هاي گذشته سن شروع مصرف سيگار بعد از بيست سالگي بوده در حالي که اين آمار در حال حاضر به زير بيست سال و نزديک 15 سال يا زير 15 سال مي‌باشد.

دکتر غلامرضا حيدري، رييس مرکز تحقيقات مبارزه با دخانيات در گفت وگو با ایسنا با بيان اين مطلب خاطرنشان كرد: اين الگوي کاهش سن مصرف دخانيات همخوان با ديگر کشورها است و يکي از علت‌هاي اصلي اين موضوع علاقمند بودن جوانان به بزرگ نشان دادن خود است.

دکتر حيدري در ادامه در رابطه با قوانين منع مصرف دخانيات در کشور گفت: با وجود گذشت دو سال از تصويب، اين قوانين هنوز اجرايي نشده است.

وي در عين حال از اجرايي شدن اين قانون در بهمن ماه خبر داد و اضافه کرد: بهتر است تمامي ارگان‌ها در مورد يک موضوع با هم تصميم بگيرند تا ناهماهنگي‌هايي مانند مساله ارائه قليان در قهوه خانه به وجود نيايد.

وي در ادامه به خانواده ها توصيه كرد كه با عملکرد خود مانع سيگاري شدن فرزندان خود شوند؛ چرا که فرزندان آنها به عمل والدين بيشتر از صحبت‌هاي آنها توجه دارند.

وي در پايان به استفاده از قليان نيز به عنوان تفريح به خانواده‌ها هشدار داد.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم آذر 1387ساعت 4:9  توسط آرمین  | 

استاد دانشگاه و کارشناس یکی از مراکز بازتوانی و درمان اعتیاد گفت: استفاده از ماده مخدر شیشه یا کریستال سیستم ایمنی بدن را مختل می کند.


استاد دانشگاه و کارشناس یکی از مراکز بازتوانی و درمان اعتیاد گفت: استفاده از ماده مخدر شیشه یا کریستال سیستم ایمنی بدن را مختل می کند.
به گزارش شبکه خبر، دکتر محمد علی جعفری با اعلام این مطلب افزود: این ماده خطرناک که سوغات هم جنس بازان امریکایی برای دیگر مردم دنیاست موجب ایجاد توهم، افسردگی و رفتار عجیب همراه با خشونت در فرد می شود.

وی ادامه داد: آثار تخریبی ماده مخدر شیشه یا کریستال به تدریج سیستم دفاعی فرد را از کار می اندازد به طوری که پس از چند ماه مصرف افراد به راحتی به انواع بیماری ها دچار می شوند.

متخصص درمان اعتیاد با اشاره به اثر اعتیادآور شیشه افزود: گر چه این ماده از نظر جسمی اعتیادآوری بالایی ندارد اما از نظر روحی و روانی نوعی وابستگی همراه با اعتیاد شدید در فرد به وجود می آورد.

دکتر جعفری با اشاره به خاستگاه این ماده مخدر گفت: ماده مخدر شیشه نخستین بار از ماده ای به شکل پودر رختشویی به نام کریستال تولید و به اشکال متفاوت و رنگ های زرد و سفید به دنیا عرضه شد و آثار مصرفی آن 6 تا 12 ساعت در بدن پایدار می ماند.

وی با اشاره به مرگ های ناگهانی در میان مصرف کنندگان این ماده مخدر گفت: افزایش ضربان قلب و فشار خون، اتساع (گشادگی )مردمک چشم، بی حواسی و بی ارادگی، افسردگی تا حد انتحار، عصبانیت زیاد با احتمال مرگ و آلوده شدن به ایدز از عوارض عادی و معمولی مصرف شیشه است.

منبع خبر: شبکه خبر
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان 1387ساعت 12:59  توسط آرمین  | 

کریستال دى متامفتامین هیدروکلرید یا به زبان عامیانه کریستال یک ماده قدرتمند، اعتیادآور، مخدر محرک و به شکل ترکیبى و مصنوعى است.
کریستال به شکل بزرگ و شفاف و مانند کریستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز یافت مى شود.
این ماده همچنین در خیابان به اسامى «مت»، «تینا» و در بعضى مواقع «آیس» و «شیشه» شناخته شده است.

چه افرادى از این ماده استفاده مى کنند
افرادى که در کارنامه خود به دنبال تنوع هستند رو به این ماده مى آورند. کریستال اغلب به صورت تفریحى در مهمانى ها و براى بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسى و در بعضى موارد براى بیدار ماندن مصرف مى شود.

چطور استفاده مى شود
شیشه بطور عمده بوسیله یک ابزار مخصوص بنام پایپ و نیزمانند دیگر انواع متامفتامین ها، کریستال معمولاً به شکل هاى سیگارت، بلعیدنى، مایع خوراکى یا تزریقى و در موارد نادر حتى به صورت شیاف مقعدى استعمال مى شود. کریستال به شکل سیگارت یا تزریقى با شروع و حمله سریع تر بدن آثار تخریب کننده ترى دارد ولى متاسفانه استفاده از نوع سیگار و تنفسى شایع تر است تا جایى که در انگلستان فروش و عرضه پیپ هایى که براى استعمال کریستال مورد استفاده قرار مى گیرد ممنوع اعلام شد.

تاثیر کریستال
اثر کریستال هم مانند هر نوع ماده دیگرى در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملى چون سایز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده، سابقه مصرف و اینکه آیا با ماده دیگرى استفاده مى شود دارد.همچنین عوامل محیطى تاثیر این ماده را در فرد تحت الشعاع قرار مى دهد.اینکه فرد به تنهایى یا در جمع و در مهمانى مواد مصرف کرده باشد مى تواند در این تجربه تاثیر بگذارد.
کریستال یا شیشه محرک بسیار قوى است که فعالیت هاى مرکزى سیستم عصبى را سرعت مى دهد. اگرچه گزارش کمى از مرگ و میر ناشى از استعمال مستقیم کریستال شده است ولى باید این نکته را مورد توجه قرار داد که این ماده بسیار اعتیادآور و نسبت به دیگر آمفتامین هاى دیگر از نظر اجتماعى، عاطفى، روانى و حتى تحرکى آسیب بیشترى به فرد وارد مى کند.
در بیمارانى که کریستال را به عنوان آمفتامین براى تحمل درد استفاده مى کنند علایم مشابهى با بیماران روانى پارانوئیدى و جنون جوانى مشاهده مى شود.
گاهى اوقات افرادى که به استعمال ماده تن در داده اند کریستال را به عنوان آمفتامین (مسکن) مصرف مى کنند. اگر فردى یک بار کریستال را به عنوان مسکن روانى تجربه کند به تجربه مجدد آن علاقه مند مى شود و کم کم به سوى این ماده کشانده مى شود.
استفاده دوز بالاى کریستال مى تواند موجب آسیب مهلک در رگ هاى مغزى و در نهایت مرگ شود دیگر تاثیرات فیزیکى معمول ناشى از استعمال کریستال شامل: خشکى دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشکى، سوزش و ترک لب ها، بزرگ شدن مردمک چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان مى شود. استعمال کریستال روى رفتار شخص نیز تاثیر مى گذارد: افزایش حرکت هاى فیزیکى، نوعى حالت سرخوشى ، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار خصمانه، بیخوابى شدید، حمله هاى ناگهانى هراس و اضطراب پارانویا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشى بیش از حد، پرچانگى، تکرار حرف ها و کارهاى ساده، تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درک،اختلال و بى نظمى در وظایف کلیه و ریه، بى اشتهایى و در نتیجه سوء تغذیه و کم وزنى مفرط ،عوارض قلبى. (حمله قلبى و نارسایى قلب به دلیل استعمال زیاد)

آمفتامین ها و دیگر داروهاى غیر قانونى
مشکلات و تاثیرات ناشى از استعمال ترکیب داروها قابل پیش بینى نیست. بعضى اوقات داروهاى کندساز (آن دسته که فعالیت هاى بدنى را از طریق تاثیر بر روى سیستم عصبى مرکزى کاهش مى دهد) همانند الکل بنزودیازپین ها به منظور خنثى کردن تاثیرات تحریک کننده کریستال مورد استفاده قرار مى گیرد. به هر حال استفاده از چند نوع داروى براى این منظور ممکن است منجر به استفاده مرتب و وابستگى به انواع داروها شود.

کریستال و روابط جنسى
استفاده از کریستال مى تواند نیاز و فعالیت جنسى فرد را به طور غیرعادى افزایش دهد. این به همراه دیگر تاثیرات استعمال این ماده ممکن است فرد را به قدرى بى توجه و از خود بیخود کند که فرد استفاده از وسایل حفاظتى پیشگیرى را فراموش کند و همچنین شخص را وادار به افراط در فعالیت هاى جنسى مى کند که قطعاً آسیب هاى غیرقابل جبرانى را به همراه دارد و امکان ابتلا به ویروس و دیگر بیمارى هاى مقاربتى را افزایش مى دهد.

کریستال و بیمارى هاى عفونى
بعضى از داروهاى ضد ایدز مى توانند مانع عکس العمل بدن در تجزیه کریستال شود و این موجب مى شود تا سطح پایدارى کریستال در سیستم گردش خون طولانى تر و بیشتر شود. استعمال کریستال با استفاده از پیپ یا به شکل سیگارت موجب سوزاندن و بریدن لب ها مى شود که احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت C را افزایش مى دهد. فضاى استعمال کریستال تزریقى نیز در احتمال آلودگى به هپاتیت C و ایدز موثر است به خصوص اگر سوزن، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقى (قاشق، صافى، شریان بند) مشترکاً استفاده شود. اگر مبتلایان به ایدز از کریستال به طور گسترده و در مدت زمان طولانى استفاده کنند تعداد ویروس ها در بدن آنها افزوده خواهد شد.

وابستگى
خیلى از کسانى که کریستال مصرف مى کنند این ماده را وابسته کننده توصیف مى کنند. مصرف کنندگان این ماده در ابتدا تشویق مى شوند کمى از این ماده را همراه داشته باشند تا در مواقع ناگهانى به دادشان برسد. با توجه به ماهیت وابسته کننده این ماده فرد از لحاظ روانى و فیزیکى به آسانى به آن وابسته مى شود. شخصى که از نظر روانى به کریستال وابسته شود بیش از هر چیزى در زندگى طالب آن مى شود. وقتى که بدن فرد با مخدرها سازگارى پیدا مى کند وابستگى فیزیکى اتفاق مى افتد و در این وضعیت فرد تدریجاً به عملکرد مواد مخدر در سیستم بدن عادت مى کند. بالارفتن سریع قدرت تحمل و وابستگى نسبت به کریستال و مصرف دوز بالاى این ماده براى رسیدن به تاثیر مطلوب از دلایل معمول مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بى نهایتى که به دنبال مصرف متامفتامین ها در فرد ظهور پیدا مى کند اغلب موجب بروز میل بیش از حدى براى استفاده بیشتر از این ماده در شخص مى شود.

علائم ترک
افرادى که به یک باره استعمال کریستال را قطع مى کنند دچار علائم زیر مى شوند:
- افسردگى عصبى، خونسردى و بى علاقگى، خواب طولانى ، به هم ریختگى روحى، کم آوردن انرژى، سراسیمگى، توانایى محدود در دستیابى به لذت ها، اضطراب
افرادى که کریستال مصرف مى کنند، مى گویند که نوع افسردگى بعد از مصرف این مخدر مانند دیگر داروها نیست. نوعى ناتوانى و درماندگى و اختلال در الگوى خواب بر آنها حادث مى شود تا جایى که توانایى انجام وظایف و کارهاى روزمره فرد را مختل مى کند. اگر شما براى ترک نیاز به کمک دارید با یک دکتر مشکل خود را در میان بگذارید.

متامفتامین ها و رانندگى
پس از مصرف کریستال، رانندگى کردن بسیار خطرناک است، رانندگانى که تحت نفوذ و تاثیر این ماده هستند بیشتر مایل هستند که ریسک کنند. وقتى تاثیر این مخدر به تدریج از بین مى رود فرد دچار خستگى و گرفتگى شدید مى شود که این احتمال خطر را در رانندگى زیاد مى کند. رانندگى در هنگامى که راننده تحت تاثیر این گونه مواد باشد، غیرقانونى بوده و مجازاتى نظیر ابطال گواهینامه رانندگى، جریمه و زندانى را در پى دارد.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان 1387ساعت 12:55  توسط آرمین  | 

آيس ـ شيشه و يا كريستال یا سنگ
هردم از اين باغ بري مي‌رسد تازه‌تر از تازه‌تري مي‌رسد
و آنقدر خواهد رسيد كه ترياك در مقابل آنها ............؟

يكي از موادمخدر جديد كه در بازار قاچاق عرضه مي‌شود آيس ، شيشه يا كريستال است. وجه تسميه اين ماده‌مخدر به اين دليل است كه شكل ظاهري اين ماده شبيه شيشه‌اي كه خرد و پودر شده باشد و يا تكه‌هاي ريز يخ و يا خرده‌هاي ريز نبات است. به اين دليل به آن در كشور ما شيشه گفته مي‌شود و در اروپا و آمريكا بيشتر به نام آيس شناخته مي‌شود. شابو كه در آسياي جنوب‌شرقي و خاوردور رواج دارد نيز شباهت‌هايي با اين ماده دارد. تحقيقات نشان مي‌دهد كه مهمترين تركيب اين ماده‌مخدر آمفتامين است. سابقه توليد و مصرف آمفتامين به قبل از جنگ جهاني دوم مي‌رسد و در زمان جنگ جهاني دوم به عنوان يك داروي مؤثر در رفع افسردگي سربازاني كه مشغول جنگ بودند و يا نيروهايي كه قرار بود چندين شبانه‌روز را به صورت پيوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استراحت نداشتند براي بالا بردن سطح انرژي آنان استفاده مي‌شد. با گذشت زمان و مشخص شدن عوارض خطرناك اين ماده و اعتياد به آن كاربرد اين ماده به عنوان دارو به تدريج كنار گذاشته شد اما سوداگران و توليدكنندگان موادمخدر استفاده از اين ماده را در تهيه موادمخدر در دستور كار خود قرار دادند. شايد اولين و مهمترين ماده‌مخدري كه از آمفتامين به دست آمد و در سطح وسيع مورد مصرف قرار گرفت اكستازي باشد. قرص اكستازي از چند سال پيش به ندرت در كشور ما مشاهده و مصرف مي‌شد اما در سال‌هاي اخير مصرف آن افزايش يافت و انواع و اقسام اين قرص در بازار قاچاق مشاهده شده است.

مصرف اكستازي در پارتي‌ها وميهماني‌ها به عنوان يك ماده انرژي‌زا مصرف مي‌شود و مصرف‌كنندگان آن مي‌توانند ساعت‌ها بدون استراحت بيدار بمانند و از انرژي‌هاي نهفته يا ذخيره شده در جسم خود در حد بالايي بهره‌برداري نمايند كه پس از مدتي شديداً با كمبود انرژي مواجه‌ مي‌گردند كه از ظاهر آن‌ها كاملاً مشخص مي‌شود. متأسفانه يكي از تبليغات غلط در مورد اين ماده‌مخدر اين است كه حتي رسانه‌هاي جمعي از آن به عنوان قرص شادي ياد مي‌كنند درحاليكه اين ماده از خود هيچ‌گونه انرژي و شادي ندارد و انرژي‌هاي ذخيره شده جسم را به يكباره آزاد مي‌كند و انرژي كه بايستي در طول چندين شبانه‌روز مصرف شود ، يك‌شبه استفاده مي‌شود و بعد از تمام شدن اثر آن شخص مصرف‌كننده به شدت احساس ركود و خستگي مي‌كند و اين آغازي است براي مصرف دوباره و دوباره تا اعتياد كامل كه متأسفانه مصرف‌كنندگان اكستازي به طرف شيشه و كراك كشيده شده‌اند .
در حال حاضر آمار مراجعه‌كنندگان به كنگره 60 نشان مي‌دهد مصرف شيشه در مقايسه با اكستازي افزايش بيشتري يافته است. شيشه تقريباً همان خواص اكستازي را دارد با اين تفاوت كه اكستازي اغلب به صورت قرص و خوراكي و به ندرت به وسيله روش جذبي از طريق پوست استفاده مي‌شود اما شيشه به صورت تدخين يا كشيدني. براي مصرف شيشه ابزار مخصوص وجود دارد كه به آن پايپ  گفته مي‌شود و شبيه يك چپق شيشه‌اي است كه كاربرد آن بيشتر در خارج از ايران مشاهده شنشئگي حاصل از مصرف اين ماده تقريباً شبيه هيچ مادمخدر ديگري نيست. عوارض مصرف اين ماده ، بسيار خطرناك و سنگين است. مصرف‌كنندگان اين ماده در ابتداء مصرف پس از مصرف گاه تا 72 ساعت حتي يك دقيقه نمي‌خوابند. در اين مدت توهم شديد و خيره شدن به يك نقطه خاص براي چندين ساعت و همينطور رفتارهاي بي‌پروا ، از حالات نشئگي اين ماده محسوب مي‌شود. بعضي از مصرف كنندگان شيشه پس از مصرف با توجه به توهم شديد به تصور پرواز خود را از پنجره ساختمان چند طبقه به پايين پرتاب كرده‌اند. پس از بين رفتن اثر اين ماده شخص مصرف‌كننده طوري احساس خستگي و كوفتگي مي‌كند كه ممكن است حدود 48 ساعت يا 2 شبانه‌روز به صورت پيوسته خواب باشد و پس از بيداري سر دردهاي شديد ، بي‌قراري ، لرزش و حركات غيرعادي اعضاء بدن مثل دست و سر از حالات آن است. ده است. اما در كشور خودمان مصرف‌كنندگان شيشه ابزار ديگري را جايگزين اين چپق شيشه‌اي يا پايپ كرده‌اند كه به راحتي با يك لامپ درست مي‌شود. به اين صورت كه انتها يا سرپيچ لامپ روشنايي را جدا كرده و آن را به همراه محتويات لامپ بيرون‌ مي‌آورند ، سپس شيشه را داخل اين حباب توخالي ريخته و با قرار دادن يك لوله خودكار در داخل آن و مسدود كردن انتهاي آن با ماده‌اي مثل آدامس ، آماده مصرف مي‌شود. در مرحله بعد با شعله فندك شيشه داخل حباب را از بيرون حرارت مي‌دهند و از طريق لوله‌اي كه از انتهاي حباب بيرون آمده است به صورت كشيدني مصرف مي‌شود.

مصرف‌كنندگان شيشه براي از بين بردن اين حالت معمولاً دوباره مصرف مي‌كنند و مانند ساير موادمخدر فرايند اعتياد آغاز مي‌شود و پس از مدتي مصرف‌كننده شيشه تبديل به يك معتاد تمام‌عيار مي‌شود كه البته با معتادان و مصرف‌كنندگان ساير موادمخدر مثل ترياك و حتي هرويين بسيار تفاوت دارد. عوارض مصرف شيشه را در طول چندماه ، حتي مصرف هرويين در طول چندين سال به وجود نمي‌آورد. مصرف‌كننده شيشه در حالت خماري آن دست به حركات جنون‌آميزي مي‌زند كه شايد از ديوانگان زنجيري هم سر نزند. از مهمترين عوارض طولاني مدت مصرف شيشه كه معمولاً بعد از گذشت كمتر از 6 ماه مصرف خود را نشان مي‌دهد اختلال شديد در عملكرد دريچه پروستات است كه معمولاً ادرار و اسپرم با هم دفع مي‌شوند. آسيب‌هاي شديد كبدي و جوش‌هاي صورت ، كوچك شدن بيضه‌ها به همراه درد شديد و تضعيف قواي جنسي از ديگر عوارض اين ماده‌مخدر خطرناك است. متأسفانه در صحبتهاي عاميانه گفته مي‌شود كه شيشه چون مرفين ندارد پس اعتياد هم ندارد. درحاليكه براساس نتيجه تحقيقات علمي و مشاهدات و تجربه‌هاي عيني ، هر ماده اي كه مصرف آن انسان را از تعادل طبيعي خارج كند مستقيماً روي سيستم توليدكننده مواد شبه‌افيوني و ضددرد اثر مي‌گذارد و باعث تخريب آن مي‌شود. طيف تركيبات مواد شبه‌افيوني كه در جسم انسان توليد مي‌شود به قدري گسترده و ناشناخته است كه به غلط تصور مي‌شود فقط مرفين يا مشتقات آن روي آن اثر مي‌گذارد هرچند همين موضوع را هم بسياري نمي‌دانند اما تحقيقات كاربردي با قدرت و اطمينان اين موضوع را ثابت كرده است كه كليه موادي كه انسان را از حالت تعادل طبيعي خارج مي‌كند ، شامل هرويين ، ترياك ، شيره ، الكل ، حشيش ، كراك ، شيشه ، اكستازي ، قرص‌هاي خواب‌ ، آرامبخش و ضدافسردگي كه بدون تجويز پزشك مصرف گردد نيز مستقيماً روي اين سيستم اثر مي‌گذارند و باعث تخريب آن مي‌شوند  شيشه يك ماده مخدر بسيار قوي و خطرناك است و اعتياد آن در مقايسه با مواد مخدر شناخته شده نظير ترياك و هروئين بسيار سنگين‌تر و خطرناكتر است اما هر نوع اعتيادي قابل درمان است. هم‌اكنون بسیاری از  مصرف‌كنندگان شيشه از طرق مختلف به درمان قطعي رسيده‌اند .

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم آبان 1387ساعت 12:46  توسط آرمین  | 

 کراک عرصه را بر رقبا تنگ کرده است!

افزایش مصرف "کراک" در جامعه که با تایید یک مقام ارشد نهاد متولی مبارزه با مواد مخدر همراه بوده است می تواند زنگ خطر جدی برای تهدید سلامت فرزندان این مرز و بوم باشد.وقتی خبر بالا بودن مصرف کراک در ایران از سوی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تایید می شود باید نسبت به عواقب و عوارض مصرف مخدرهای صنعتی در جامعه به ویژه جوانان نگران شد و در پی راهکاری برای پیشگیری از بروز خطرات مصرف آن بود.

متاسفانه به رغم اینکه گفته می شود گرایش به سمت مخدرهای صنعتی در بین جوانان کاهش یافته است اما واقعیت امر این است که بازار این مخدرها در حال حاضر پر رونق و پرطرفدار است. زیرا، استفاده آسان و بدون دردسر مخدرهای صنعتی که اغلب به صورت قرص تهیه می شوند باعث شده که میل و گرایش به سمت آنها نیز افزایش یابد.

دکتر سعید صفاتیان مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد به کراک را مسئله اول اعتیاد در کشور که نیازمند توجه جدی همه ارگانهای کشور است توصیف کرده و در عین حال عنوان می کند که نمی‌توانیم الگوی خاصی برای درمان اعتیاد به کراک در کشور تعریف کنیم.

این در حالی است که دکتر اسماعیل احمدی مقدم دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با عنوان این مطلب که کراک همان هروئین خالص است بر درمان پذیر بودن اعتیاد به کراک با استفاده از متادون تاکید دارد.

از سوی دیگر، صفاتیان با اشاره به این مطلب که بسیاری از مراکز درمان اعتیاد در کشورمان بر موضوع درمان اعتیاد به کراک متمرکز شده اند، می گوید : 26 درصد معتادان کشور درگیر کراک هستند و این در حالی است که می ‌توان گفت کمتر از یک سال پیش تمرکز این مراکز بر روی مواد مخدر سنتی مصرفی در ایران یعنی تریاک و هروئین معطوف بود و این چرخش، لزوم افزایش سرعت ارگانهای درگیر در امر مبارزه با اعتیاد در کشور به ویژه نهادهای درمانی به نسبت سرعت مواد جدید اعتیادآور سخت از جمله کراک را نشان می ‌دهد.

بر اساس گزارشهای UNODC سالانه 500 هزار تن هروئین در افغانستان تولید می شود و این آمار با توجه به اینکه ایران به عنوان مسیر ترانزیت مواد مخدر به سایر کشورها تلقی می شود می تواند هشدار جدی به مسئولان امر باشد تا بیش از پیش در زمینه گرایش جوانان به مخدرهای صنعتی به ویژه کراک حساسیت نشان دهند.

اثرات کوتاه‌ مدت کراک مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاهتر احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی را زیاد می ‌کند. از جمله اثرات آن پس از مصرف می توان به افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بیقراری، لرزش به‌ خصوص در دست‌ها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ، اشاره داشت.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کراک را همان هروئین خالص می داند اما گفته می شود که آنچه تحت عنوان کراک در داخل کشور به دست مصرف کننده می رسد با نوع اصلی کراک متفاوت است.

مصرف حتی یک بار کراک اعتیادآور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص‌های اکستازی است که اگرچه در بلند مدت کشنده است اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند. تبلیغات زیادی که شبانه‌ روزی علیه قرصهای اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند. به طوری که نوجوانان نمی ‌دانند بدتر ازهروئین است، لذا وحشتی که از هروئین در وجود همگان است نسبت به کراک ندارند و اغلب خیال می ‌کنند کراک چیزی در حد قرص‌های روان‌گردان و اکستازی است.

بررسیها نشان می دهد 2 درصد جوانان سابقه مصرف تفننی کراک را دارند و این هشداری جدی برای جامعه محسوب می شود. از سوی دیگر، یک آسیب شناس اجتماعی معتقد است کراکهای موجود در کشور 150 برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگهای فجیع می شود.

در گذشته عوارض اعتیاد پس از 10 تا 15 سال در فرد نمایان می شد در حالی که مواد مخدر جدید مانند کراک در کمتر از یک سال فرد را زمینگیر می کند. شاید یکی از علتهای اصلی در زمینه گرایش به سمت کراک همسایگی ما با افغانستان باشد که طی دو سال گذشته تولید مواد مخدر خود را از 4 هزار تن به بیش از  8 هزار تن رسانده و این افزایش تولید سبب سرریز شدن حجم بالای مواد مخدر خالص مانند کراک به داخل کشور ما شده است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم مهر 1387ساعت 1:19  توسط آرمین  | 

    پان پراگ  كسانی كه به هند سفر كرده اند از ماده ای می گویند كه اهالی هندوستان به راحتی و بدون هیچ ممنوعیتی از آن استفاده می كنند. ماده ای مخدر كه هندی ها از اولین مصرف كنندگان آن بوده اند. دندان های زرد و لثه های قرمز مردم این كشور همه ناشی از مصرف این ماده است. گفته می شود كه این ماده علاوه بر این كه ویژگی های یك ماده مخدر را از جمله سرگیجه، نداشتن تعادل و آثار تخریبی بر سیستم اعصاب به واسطه مواد تشكیل دهنده اش دارد، مصرف آن نیز تأثیر عقیم كنندگی را در مردان دارد به نحوی كه حتی دولت هند این ماده را به صورت رایگان به برخی مشاغل اختصاص می دهد تا به این وسیله از ازدیاد جمعیت جلوگیری كند.
به هر صورت رنگ قرمز تیره آب دهان هندی ها كه حتی تا مدت ها اثر آن روی زمین باقی می ماند حكایت از وفور مصرف این ماده در بین هندی ها دارد و برای لحظاتی آن ها را غرق در نشئگی و توهم می كند. طبق شواهد موجود ماده پان در كشورهای هند، پاكستان و افغانستان به راحتی مصرف می شود و از طریق همین كشورها نیز به ایران و به خصوص به مناطق شرقی كشورمان وارد می شود به گونه ای كه در بسیاری از شهرهای شرق كشور حتی كودكان نیز از این ماده كه بی تردید خطرات خاص خود را دارد استفاده می كنند. البته این بار این ماده با شكل و شمایلی كه كودكان و جوانان تمایل به مصرف آن پیدا می كنند - مانند آدامس، خوش بوكننده دهان، پاستیل و ... - به كشور وارد شده است، یعنی دقیقا محصولاتی كه مورد استفاده سنین در معرض خطر مصرف مواد مخدر قرار دارد.
«ماده پان پراگ» در كشورهای مختلف از جمله هند، پاكستان، اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، تایوان، كامبوج، ویتنام و لائوس با عناوین متفاوتی مانند پان، چالیا، گوتكا و نیسوار تولید می شود. در كشور ما نیز ماده صناعی پان پراگ در استان های مختلف به خصوص استان های شرقی در بین نوجوانان و جوانان با تبلیغات كاذب و با نام های «راجا»، «تایتانیك»، «پان عربی»، «ویتامین»، «ملوان زبل»، «پان اسفناج»، «گوتكا»، «ناس خارجی» و «پان پاكستان» شیوع یافته است. بنا بر اطلاعات موجود آدامس های خوشبوكننده «پان» در حال حاضر در مرزهای شرقی كشور مشاهده و كشف شده است. ضمن آن كه «پان» در بعضی دكه های داخل شهرهای بزرگ كشور هم دیده شده است. واردكنندگان علاوه بر بسته بندی های زرورقی، «پان» را داخل دستمال های كاغذی كوچك می پیچند و به جوانان و نوجوانان می فروشند. ضمن آن كه طبق تحقیقاتی كه درباره این آدامس ها و خوش بوكننده های دهان (پان) در سیستان و بلوچستان انجام شده، از ١١ نوع پان پراگ در ٦ نوع آن مقداری مواد مخدر هم دیده شده است.
● آدامس یا ماده ای شبه مخدر
حدود یك سال پیش بود كه هشدار مسئولان و كارشناسان درباره ورود نوعی آدامس و پاستیل به كشور كه خاصیت توهم زایی دارد حرف اول رسانه ها شد. اما این خبر به ناگاه به فراموشی سپرده شد و دیگر خبری و اثری از آن باقی نماند.
فراموش شدن این معضل در بین اخبار، به معنای وجود نداشتن این ماده نبود چرا كه هنوز هم نگرانی هایی درباره وجود ماده پان پراگ كه به گفته مسئولان شبه مخدر است وجود دارد و هنوز هم جوانان، نوجوانان و كودكان زیادی به خصوص در استان های شرقی كشور ناآگاهانه به سراغ آدامس ها و خوش بوكننده هایی می روند كه بی آن كه بخواهند، آن ها را به نوعی گرفتار همان اثرات قرص های اكستازی و یا مواد مخدر می كند.
حتی چندی پیش «محمدرضا جهانی» جانشین دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر در یك نشست خبری درباره شیوع مصرف ماده مخدر جدیدی به نام «پان پراگ» در میان جوانان و نوجوانان كشور هشدار داد. به گفته وی پان پراگ یك نوع ماده مخدر صناعی است كه عوامل سودجو آن را با عنوان خوش بوكننده دهان به جوانان و نوجوانان می فروشند. اما حتی با این هشدار نیز همچنان روال مصرف پان مانند گذشته در كشور ادامه پیدا كرد و به نظر هم نمی رسد طی این مدت برنامه ای اصولی برای جلوگیری از استفاده از این ماده شبه مخدر ارائه شده باشد. آن گونه كه به گفته دكتر سعید صفاتیان مدیركل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر، تاكنون هیچ مركزی، تحقیقات كاملی درباره این ماده انجام نداده است.
بیان این مطلب از زبان فردی كه مسئولیتی رسمی در ستاد مبارزه با مواد مخدر دارد به معنای همان بی توجهی و ناچیز انگاشتن خطرات ماده ای است كه ممكن است در آینده مشكلاتی را مانند مصرف قرص اكس به دنبال داشته باشد و البته شاید از نگاه مسئولان مرتبط تا زمانی كه ماده ای فراگیر و خطرزا نشود، اصلا انعكاس و اندیشیدن درباره آن منطقی به نظر نرسد.
● پان فقط كمی قوی تر از سیگار!
اما ماده «پان پراگ» چیست؟ مدیركل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر در این باره توضیح می دهد: پان ماده غلیظ سرخ رنگ و دست سازی است كه ا ز برگ درخت مخصوصی ساخته می شود و تركیبی از تنباكو، آهك، ادویه های معطر، ساخارین، خاكستر و اسانس های غیرمجاز است. ضمن آن كه تركیبات دیگری نیز مانند آرسنیك، سرب و منیزیم در آن دیده می شود.
وی ادامه می دهد: این ماده در قالب پودر، آدامس، پاستیل یا در بسته بندی های جذاب و رنگی حتی با طعم های مختلف گیاهی مانند نعنا ارائه می شود و به صورت مكیدنی یا جویدنی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اضافه می كند: رنگ قرمز حاصل از مصرف این ماده كاملا مشخص است به نحوی كه در پاكستان و هندوستان آب دهانی كه افراد بعد از مصرف كردن بر زمین می اندازند روی سطح خیابان، رنگی قرمز به جای می گذارد.
صفاتیان با اشاره به این كه ماده شبه مخدر «پان» قیمت پایینی دارد می گوید: مصرف این ماده هنوز در كشور ما فراگیر نیست. (مشاهدات گزارشگر ما حاكی از آن است كه این ماده در استان های جنوبی و حتی غربی كشور مصرف می شود).
صفاتیان عوارض مصرف این ماده را احساس سبكی در سر، گیجی و شعف، بدرنگ شدن دندان ها، احساس رخوت و كسلی و نداشتن تعادل عنوان می كند ضمن آن كه عوارض گوارشی و قلب و عروقی و یا بیماری های كلیوی هم از دیگر عوارض مصرف این مواد است.
از صفاتیان می پرسیم آیا مصرف این ماده عوارض مواد مخدر دیگر را دارد و باتوجه به شبه مخدر بودن آن، امكان فراگیر شدن و اعتیاد تدریجی را به مواد دیگر فراهم نمی كند؟ وی می گوید: مصرف این ماده در افغانستان و پاكستان متأثر از ارتباطات خانوادگی و قومی است و خوش بختانه در كشور ما هنوز شیوع ندارد و عوارض آن به گونه ای نیست كه نیاز به درمان داشته باشد چرا كه فرد به صورت آدامس آن را می جود و بعد از چند ساعت بیرون می اندازد. اما اگر مصرف آن زیاد شود می تواند عوارض مواد مخدر را داشته باشد.باز هم از این مسئول ستاد مواد مخدر سوال می كنیم، آیا نگران نیستید كه این ماده هم مانند قرص اكس فراگیر شود و ایجاد بحران كند؟
وی پاسخ می دهد: مطمئن باشید اگر وضعیت به حد بحرانی برسد اولین فردی كه هشدار دهد خود من خواهم بود اما این ماده تا حدی مانند سیگار و تنباكو است فقط كمی از آن ها قوی تر است درحالی كه گفتن این كه چنین ماده ای با فلان خواص وجود دارد باعث می شود كه نوجوانان در شمال و غرب ایران هم از وجود این ماده آگاه شوند بنابراین این گونه گزارش هایی كه شما به عنوان روزنامه نگار تهیه می كنید باعث می شود كه در مصرف این ماده تغییر رویه ایجاد شود و شرایطی در كشور ایجاد شود كه دیگر نتوان آن را جمع و جور كرد.
به صفاتیان می گوییم، بنابراین نسبت به فراگیر شدن این ماده و عوارضی كه در افراد ایجاد می كند نگرانی هایی وجود دارد. وی می افزاید: شاید ٣ سال طول بكشد تا عوارض این دارو در فرد ایجاد شود و البته شاید هم اصلا ایجاد نشود.
چنین به نظر می رسد كه تجارب تلخ سكوت مسئولان درباره ایدز، اكس و مواردی از این دست، هنوز مورد عبرت برخی مسئولان قرار نگرفته است.
چرا مسئولان بهداشتی كشور از اطلاع رسانی صحیح و آگاه ساختن اقشار مختلف مردم واهمه دارند؟ آیا به اندازه كافی از این تعلل لطمه ندیده ایم؟
وی ادامه می دهد: خود من برای اولین بار نسبت به مصرف مواد صناعی هشدار دادم و این مسئله سر و صدای زیادی به پا كرد ولی آن موقع نوع ماده صناعی فرق می كرد. مثلا یك فرد با خوردن قرص اكس زمین و زمان را به هم می ریخت اما الان هیچ تحقیقات علمی وجود ندارد كه بخواهد به من نشان بدهد پان چه عوارضی دارد.
می گوییم، این هم یك نوع ضعف است. چرا نباید تا به حال تحقیقاتی درباره پان انجام شده باشد قبل از آن كه وضعیت به حالت بحرانی برسد و درباره آن هم مجبور به دادن هشدار شوید؟ وی پاسخ می دهد: من به شما گفتم كه پان تا حدی تنباكو دارد و شبه مخدر است یعنی اصلا مخدر نیست و نیازی هم نیست كه ما بخواهیم روی آن كار تحقیقاتی انجام بدهیم، ضمن آن كه آوردن نام بنده در كنار انجام تحقیقات درباره این ماده، این نكته را به ذهن می رساند كه «پان» مخدر است و قاچاقچیان را هم ترغیب می كند كه چون پان یك ماده مخدر است، آن را هم وارد كنند.صفاتیان البته خاطرنشان می كند: بهتر است شما در گزارشتان اشاره كنید كه دارویی به نام پان وجود دارد كه داروی خطرناكی است و مسئولان در حال تحقیق روی آن می باشند و جوان ها مراقب استفاده از آن باشند.صفاتیان درباره كشفیات كه احیانا در مورد ماده پان وجود دارد نیز می گوید: كشفیاتی هم در این باره گزارش نشده است و همین نشان می دهد مصرف این ماده عمومیت ندارد و برخی می خواهند موضوع آن را بزرگ كنند تا ببینند ما چه واكنشی نسبت به آن نشان می دهیم.مجددا به مدیركل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر می گوییم: اما چند ماه پیش در خبرها به صراحت عنوان می شد كه ماده ای به نام پان پراگ به جرگه مواد مخدر وارد شده است كه برخی حالت های قرص های اكس و مواد مخدر را دارد ولی شما الان ....؟ صفاتیان كلاممان را قطع می كند:«اصلا این قرص ها توهم زا نیست.»
● آیا حمل و مصرف پان مجازات دارد؟
از صفاتیان درباره خبرهایی كه درباره آزاد بودن حمل و مصرف پان شنیده می شود نیز سوال می كنیم. وی پاسخ می دهد: احتمالا وضعیت قانونی آن مانند قرص اكس است به این معنا كه قانون در این باره نقص دارد و قانون شفافی برای آن تعریف نشده است اما خوش بختانه الان مسئله اصلاح قانون مطرح است و می توان امیدوار بود كه بسیاری از قوانین اصلاح شود و به طور كامل در قانون جدید صحبت هایی در این باره خواهد شد.
● آن روی سكه
اظهارات مدیركل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر ما را ترغیب می كند تا نظرات مسئولان مرتبط را با موضوع در استان های شرقی كشور نیز جویا شویم.با قرارگاه عملیاتی رسول اكرم(ص) در سیستان و بلوچستان تماس می گیریم. «عرب»، معاون اجتماعی قرارگاه ما را به فرماندهی انتظامی استان ارجاع می دهد و البته خاطرنشان می كند كه این قرارگاه كشفیاتی در مورد ماده پان نداشته است و چون مواد درون آن، مخدر است باید خبرهای آن را از طریق بخش انتظامی استان پی گیری كنیم.
بعد از تماس با فرماندهی انتظامی استان سیستان و بلوچستان و در میان گذاشتن موضوع با مسئولان بخش های مختلف بالاخره قرار می شود «سروان كوشا» مسئول بخش مطالعات اجتماعی فرماندهی انتظامی در معاونت اجتماعی استان پاسخ گوی سوالاتمان باشد.
«كوشا» علاوه بر توضیح درباره این ماده كه قبلا به آن اشاره شد درباره عوارض «پان» چنین توضیح می دهد: عوارض مصرف این ماده در ٢ بعد جسمی و روانی گسترده است. نیكوتین موجود در این ماده از طریق دهان، جذب و باعث بدرنگ شدن دندان ها می شود و به مغز آسیب می رساند.
علاوه بر این ماده پان ایجادكننده سرطان دهان و حنجره است به طوری كه كشور هندوستان مقام دوم سرطان دهان را در سطح جهان دارد. ضمن آن كه حداقل عوارض ایجاد شده توسط این ماده، تضعیف قدرت دفاعی سلول های بدن در مقابل باكتری ها و یا ایجاد بیماری های لثه است و ساخارین موجود در آن هم عامل بیماری های كلیه و سرطان روده بزرگ می باشد و عوارض گوارشی بسیاری را برای فرد ایجاد می كند.
و البته «كوشا» به نكته مهم دیگری نیز تأكید می كند: «مهم ترین عارضه پان ایجاد وابستگی و اعتیاد به این ماده و تمایل فرد به استفاده از مواد مخدر قوی تر است به بیان دیگر مصرف این ماده، مشوقی است برای رجوع به مواد مخدر دیگر.»
● سفارش قاچاقچیان
این اظهارات شاید دیگر جای تردیدی باقی نمی گذارد كه دكتر صفاتیان كمی خوش بینانه به موضوع مصرف پان نگاه كرده است.
بنابراین به سراغ دكتر هومان نارنجی ها معاون مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه توانبخشی می رویم تا شاید ابعاد قضیه كاملا روشن شود.
وی نیز درباره مواد تشكیل دهنده پان توضیح می دهد: این ماده تركیبی است از تنباكو، آهك، ادویه های معطر، ساخارین، خاكستر و اسانس های غیرمجاز به همراه تركیبات دیگری مانند آرسنیك، سرب و منیزیم كه در قالب پودر، آدامس، پاستیل و یا در بسته بندی های جذاب و رنگی حتی با طعم های مختلف گیاهی مانند نعنا ارائه می شود.
از دكتر نارنجی ها درباره مخدر بودن این ماده سوال می كنیم. وی می گوید: پان مخدر نیست اما در بعضی انواع آن مواد مخدر هم وجود دارد كه این كار با سلیقه قاچاقچیان صورت می گیرد و به جز عوارضی كه مواد مخدر آن دارد سرخوشی كاذب هم ایجاد می كند ضمن آن كه عوارض شایعی نیز دارد و افراد مصرف كننده با بیرون ریختن آب دهانشان سایر عفونت ها را در جامعه گسترش می دهند.وی خاطرنشان می كند: مصرف این ماده زمینه ساز گرایش افراد به سوی مواد اعتیادآور قوی است.
وی تصریح می كند: باتوجه به آن كه این ماده به اشكال مختلف در بازار وجود دارد و ممكن است بیشترین مصرف كننده آن كودكان و نوجوانان در مدرسه و جوانان باشند بهتر است از طریق برچسب بهداشتی و پروانه تایید مورد شناسایی قرار گیرد.
نارنجی ها با تأكید مجدد بر این كه مصرف پان می تواند فرد را مستعد گرایش به مواد مخدر خطرناك كند هشدار می دهد: «پان» به هیچ عنوان استاندارد نیست و پس از مخلوط شدن با برخی مواد كه قاچاقچیان در آن دخیل اند، خطرناك هم می شود بنابراین لازم است والدین در تأمین نیازهای فرزندان خود دقت و حساسیت بیشتری داشته باشند تا با ورود مواد جدید نگرانی های جدیدی نیز به كشور تحمیل نشود.
جالب است كه مسئولان انتظامی و كارشناسان نگران شیوع مصرف این ماده ارزان قیمت و مجازند ولی مسئولان بهداشتی، آن را جدی نمی گیرند و حتی می گویند مصرف آن فراگیر نیست درحالی كه مشاهدات عینی گزارشگران ما حاكی از شیوع تدریجی مصرف آن در كل كشور است

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم خرداد 1387ساعت 2:10  توسط آرمین  | 

sigarret    عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، از گرایش به سمت مصرف مواد دخانی در سنین 13 تا 25 سالگی خبر داد.
دکتر حسن آذری پور با عنوان این مطلب که از نظر ما استعمال دخانیات در هر شکل آن برای سلامت افراد مضر است، به خبرنگار مهر گفت: 9 میلیون نفر از جمعیت 70 میلیونی کشور سیگاری هستند.
وی با اعلام این مطلب که 25 درصد از جمعیت بالای 15 سال ایران در معرض شیوع مصرف مواد دخانی قرار دارند، افزود: 1/14 درصد افراد سیگاری کشور، بین 13 تا 15 سال هستند.
عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه مردان بیش از زنان در معرض خطر بیماریهای ناشی از مصرف مواد دخانی قرار دارند، گفت: ابتلا به بیماریهای قلبی، سرطان ریه و دستگاه تنفسی بیشتر در مردان دیده می شود که بروز این بیماریها ناشی از عوارض مصرف سیگار است.
آذری پور با عنوان این مطلب که سیگار به عنوان تنها ماده اعتیادآوری است که به طور قانونی در دسترس همگان قرار دارد، افزود: در دسترس بودن و قیمت ارزان آن، یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باعث تسهیل در مصرف سیگار می شود.


+ نوشته شده در  جمعه هفدهم خرداد 1387ساعت 23:28  توسط آرمین  |